
Фото: Дарія Скрипнюк
Озер багато не буває. Хто доглядає за львівськими водоймами
Усього у Львові — 82 озера та ставка. Шість з них розташовані в центрі міста: це Лебедине озеро в Стрийському парку, озеро на території Ботанічного саду Львівського університету, каскад озер у парку «Погулянка», озерце в парку «Знесіння», ставок на території ЛНУ ветеринарної медицини та біотехнологій імені Гжицького, а також озеро, підпорядковане Центру творчості та юнацтва Галичини.
Озеро в Стрийському парку
Парк розташований між вулицями Стрийською і верхньою частиною вулиці Франка. Стрийський парк, який раніше називався парком Кілінського (на честь польського національного героя Яна Кілінського), заснував інспектор львівських парків Арнольд Рьорінґ ще 140 років тому. У першопочатковому проекті парку були оранжерея та озеро із прилеглими квітниками, які існують до сьогодні. Це озеро часто називають Лебединим – через лебедів, які там живуть.
Обслуговуванням всього парку та водойми зокрема займається адміністрація парку, яка підпорядковується департаменту містобудування Львівської міськради. Окремих коштів на обслуговування озера не виділяють.
Кілька років тому водойма була занедбана. У воді плавало гниле листя та залишки їжі. У струмку, з якого стікає вода до водоймища, траплялись недопалки та інше сміття. Цьогоріч адміністрація парку змінила своє ставлення до чистоти території парку. Тепер озеро доглянуте: у ньому немає сміття, ряска росте де-не-де. На воді плавають лебеді, територія навколо — чиста та огороджена низьким парканом. Зі входу в парк стоїть табличка із попередженням, що заходити за огорожу, купатися в озері та годувати лебедів — заборонено.
Читайте також: Мандрівка львівськими озерами
«Щоранку сторож чистить озеро від листя, сміття та їжі, якою годують пташок, що живуть на озері. Стан озера нас наразі не задовольняє, тому ми збагачуємо його додатковою водою з джерела, а також контролюємо витік води на каскад, щоб вона не застоювалась. Маємо надію, що таким чином водойма очиститься», — говорить директорка парку Олена Мазурик.
Став на території ЛНУ ветеринарної медицини та біотехнологій імені Гжицького
Університет, корпуси якого розташовані вздовж вулиці Пекарської, займає досить велику територію в центрі міста. Тут є спортивний майданчик, багато квітників та ставок, який є залишком Вороблячого ставу, що існував у ХІХ столітті. Доступ до води — вільний. Тут відпочивають не лише студенти та викладачі, але й мешканці міста.
На фотографіях кілька років тому ставок виглядає дещо чистішим: на території немає сміття, студенти прибирали територію для створення громадського простору. Зараз вода брудна, а сміття плаває у воді та розкидане довкола, хоча поруч і є смітники.
Опікуватись чистотою водойми має університет, проте перший проректор вишу Ігор Турко відмовився спілкуватися з Tvoemisto.tv на цю тему. Тож скільки коштів витрачають на його обслуговування і чи витрачають взагалі — невідомо. Так само проректор не пояснив, як часто прибирають територію навколо і чистять воду від сміття.
Озера в парку «Погулянка»
Парк Погулянка, а в минулому Венгельовського (названий на честь адвоката-власника Францішека Венґлінського) простягається між вулицями Пасічна та Джорджа Вашингтона. Сьогодні парк входить до природно-заповідного фонду України та охороняється законом як національне надбання. Густий ліс засаджений буками, кленами, березами та яворами, а між деревами протікає струмок Пасіка — притока річки Полтва.
Читайте також: Замість Винниківського: де поплавати влітку. Топ-9 озер неподалік Львова
Озер у парку є кілька. Одне з них належить до території Ботанічного саду, ще одне – Центру творчості дітей та юнацтва Галичини. Також є каскад озер дорогою до колишнього винзаводу «Укрвино».
Озеро, що розташоване на території ботанічного саду, виглядає занедбаним та потребує очищення. Навколо розкидане сміття, у водоймі плавають пластикові пляшки, а вода поросла ряскою. Tvoemisto.tv не вдалося зв’язатися із директором саду, проте його секретарка Віра Семків сказала, що за озером зараз не доглядають взагалі.
«Зараз ніхто нічого не робить на озері. Директор у відпустці, тож роботи на водоймі у застої», — говорить вона.
Про те, скільки коштів виділяють щомісяця на обслуговування водойми, у дирекції ботанічного саду повідомити не змогли.
Заасфальтована доріжка із нещодавно насадженими деревами виводить до каскаду озер. Обабіч доріжки є кілька квітників зі сформованими ікебанами із різних рослин та кілька озер, які перетікають одне в одне. Територія відпочинкової зони чиста, у воді немає сміття, озера оточені кам’яними стінками.
На догляд за цим озером Львівська міська рада виділяє 5817 грн на рік. Відповідальними за його чистоту є ЛКП «Зелений Львів». Щороку восени воду з цих озер спускають та чистять дно, а весною воду набирають знову.
Керівництво підприємства говорить, що каскад у хорошому стані — і це відповідає дійсності.
«Озера у задовільному стані. Вони такі, якими їх створила природа. Двічі на місяць з води сачком забирають сміття, та щодня прибиральники чистять берегову лінію», — каже директор ЛКП «Зелений Львів» Богдан Москвяк.
Неподалік алеї на території Центру творчості дітей та юнацтва Галичини розташоване ще одне водоймище. За ним доглядають працівники центру.
Минулого року на відновлення цього озера міська рада виділила 480 тис. гривень. За ці кошти водойму почистили, зробили половину підпірної стінки, відремонтували дамбу, встановили георешітки для укріплення схилу та мали облаштувати територію довкола. Станом на сьогодні озеро спустили, а вздовж огорожі розвісили банери про реконструкцію цієї території.
Цьогоріч міськрада виділила на це ще 199 900 грн. Проте керівництво центру говорить, що цих коштів не вистачить, тож частина робіт залишиться на наступний рік. Наразі тут планують завершити підпірну стінку та вимостити територію бруківкою.
Читайте також: Швидкість, вібрація, вода. Що не так із вулицею Вітовського і як це пропонують змінити
«Озеро на балансі Центру творчості та юнацтва Галичини, але в нас немає грошей щоб ним займатися. Як тільки отримаємо погодження про кошти від відділу аудиту і контролю — почнемо роботи. Думаю, до кінця серпня все доробимо, люди готові працювати вже. Якщо наступного року виділять ще грошей, то зможемо завершити усі потрібні роботи на озері», — каже заступник директора Центру творчості та юнацтва Галичини Ігор Мартинюк.
Озеро в парку «Знесіння»
Місцеве озеро належить до Регіонального ландшафтного парку «Знесіння», яке називають також «Кайзервальдом». Озеро тут чисте, поруч з ним є кілька альтанок для відпочинку. Територія довкола досить прибрана, хоча подекуди трапляється сміття. Вода поросла очеретом.
За обслуговування озера відповідає адміністрація парку «Знесіння». Його директорка Уляна Тарас каже, що цьогоріч коштів на очищення озера не передбачено, лише на косіння трави. Проте наступного року водойму планують привести до ладу.
«Озеро не чистять, воно не функціонує зараз як озеро. Ми не радимо людям там купатися, але дослідження води показали, що вона не заражена і чиста. Рибалки там ловлять рибу, її багато. Тепер ми вже маємо проект з очищення та укріплення берегу, плануємо наступного року привести озеро у порядок», — розповідає Уляна Тарас.
Дарія Скрипнюк
Фото авторки
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню