
Орест Чемерис
Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
Кілька днів тому, 4 липня, ви звільнилися з посади директора департаменту охорони здоров’я ЛОВА. Майже одразу після цього вас призначили проректором Львівського медичного університету. 5 липня МОЗ представив вас як виконувача обов’язків ректора. Як ви сприйняли ці події?
Насправді, все відбулося на власне бажання. Це було моє рішення, мій вибір надалі працювати у Львівському медичному університеті, тож несподіванок не виникало.
Борис Зіменковський, якого звільнив МОЗ із посади ректора Львівського медуніверситету, дозволив собі насміхатися з прізвищ студентів, вдаючись до відверто сексистських жартів. Це стало основною причиною його звільнення і призначення іншого?
Через повагу до тодішнього керівництва медуніверситету, його працівників не можу цього коментувати, тим паче давати оцінку його роботі. Звільнення ректора Бориса Зіменковського було рішенням комісії Міністерства охорони здоров’я України.
Чи будете подаватися на конкурс на посаду ректора медуніверситету?
Процедура оголошення конкурсу на посаду ректора належить до повноважень МОЗу. Станом на сьогодні на мене поклали виконання обов’язків, а далі побачимо. Я лише входжу в суть діяльності Львівського медуніверситету. Як буде далі, час покаже. Мусить пройти певний період, щоби відповісти на це запитання.
Що передусім плануєте зробити на посаді виконувача обов’язків ректора?
Першочерговим є набір студентів, які будуть зараховані на перший курс. Також є доручення МОЗу завершити процес створення університетської лікарні, зокрема визначити напрям її діяльності, забезпечити контрактування за Програмою медичних гарантій із НСЗУ.
Львівський медичний університет – це потужний виш, в ньому багато роботи, тому потрібно щонайшвидше входити у курс справ. Але на цьому етапі зарахування студентів і створення університетської лікарні – справді два найбільші та найпріоритетніші мої завдання на цій посаді.
Чи, на вашу думку, варто змінювати прохідний бал при вступі до медуніверситету (торік в Україні спростили умови вступу абітурієнтів на медичні спеціальності, скасувавши мінімальний прохідний поріг – 150 балів – Ред.)?
Є процедура зарахування на навчання в медичному університеті. Всі випускники шкіл уже пройшли мультидисциплінарний тест, отже, зарахування буде здійснене за процедурою, визначеною на рівні міністерства. Нашим головним завданням є забезпечення набору студентів у межах чинного законодавства.
Ви згадали про університетську лікарню, яка має функціонувати на базі так званої залізничної лікарні. Коли вона запрацює і чи буде доступ до лікувальної роботи у співробітників кафедр?
Як уже мовилося, одним із пріоритетів Міністерства охорони здоров’я є створення університетської лікарні, загалом повноцінних багатопрофільних лікарень, які ввійдуть до структури медичних університетів. Це пов’язане з тим, що зараз в Україні є певні труднощі з допуском кафедральних працівників до лікувальної роботи. Тому створення університетської лікарні, її робота за Програмою медичних гарантій дасть їм можливість доступу до лікувальної роботи.
Великої уваги потребують і наявні клінічні бази, заклади охорони здоров’я, які є цими базами і на яких здійснюють підготовку студентів. Крім того, треба попрацювати з керівниками закладів охорони здоров’я, щоб вони організували навчальний процес, забезпечили доступ кафедральних працівників до лікувальної роботи.
І коли університетська лікарня запрацює повноцінно?
Сподіваюся, найближчим часом, ймовірно, що до початку осені. Над її відкриттям працюють понад рік, але процедура вимагає підготовки документів, приміщень тощо. Підготовка ключового пакету документів уже завершена. Зараз тривають процедури погодження, відтак очікуємо розпорядження про передачу лікарні Львівської залізниці саме Львівському національному медичному університету.
Можливо, доцільно у воєнний час створити ще й кафедру реабілітації. Чи є таке в планах?
Уже підписана угода між урядами України та Республіки Австрія. На базі Першого ТМО Міністерство охорони здоров’я планує створити реабілітаційний центр, до роботи в якому будуть залучені й працівники Львівського медуніверситету, зокрема допомагатимуть у напрацюванні концепції реабілітаційного центру, координації дій щодо будівництва нового реабілітаційного центру і не тільки.
Чи плануєте кадрові зміни в медуніверситеті, адже це делікатне питання: деякі завідувачі кафедр працюють разом зі своїми нащадками там роками, укорінилися, можна сказати, на своїх посадах?
Дати конкретну відповідь на це запитання зараз не готовий, бо щойно входжу в курс справи. Докладніше зможу говорити пізніше.
А як щодо статуту Львівського медичного університету – чи плануються якісь зміни?
Про це також зарано говорити.
Чи студенти медичного вишу задіяні в допомозі населенню під час війни?
Звісно, ще з перших днів повномасштабного вторгнення студенти медуніверситету залучені до надання допомоги людям у потребі та постраждалим від війни. Знаю це з досвіду роботи в обласному департаменті охорони здоров’я. Зокрема, дуже багато студентів допомагали на залізничному вокзалі, надавали медико-соціальну й психологічну допомогу ВПО.
Вам довелося очолювали департамент у непростий час коронавірусу та війни. Які найбільші виклики стояли перед вами як керівником департаменту охорони здоров’я Львівщини?
Я прийшов на посаду директора департаменту охорони здоров’я тоді ще ЛОДА в квітні 2020 року. То був початок пандемії, а через два роки – повномасштабної війни. Робота під час коронавірусу та в перші тижні, місяці після вторгнення стала найбільшим моїм викликом. Доводилося працювати в умовах надзвичайної ситуації, воєнного стану, треба було реагувати швидко і прицільно, але критичних ситуацій або ж таких, з якими ми не впоралися, не було.
Чи можете оцінити роботу своєї тепер уже колишньої команди?
Усіх, з ким я працював у департаменті охорони здоров’я ЛОВА, дуже поважаю та ціную. Це люди, які вірою і правдою в робочий та позаробочий час віддано працювали. Усім вдячний за підтримку, але оцінювати не беруся. Збоку видно краще, тому чекаю, що оцінять мене.
Нас давно лякають застосуванням росією ядерної зброї, тепер – підривом ЗАЕС, радять, коли треба вживати йод. На вашу думку, наскільки реальною є ця загроза, чи Львівщина готується до можливої надзвичайної ситуації, чи готова відповісти на радіаційний виклик?
Без сумніву, Львівщина готується до цього. Всі доручення, які дали Міністерство охорони здоров’я та Львівська обласна військова адміністрація департаменту охорони здоров’я ЛОВА, виконувалися.
Ба більше, вже визначені базові медичні заклади, в кожному з яких розуміють, яке місце займатимуть у разі виникнення надзвичайної ситуації. Ми ж протистоїмо непередбачуваному агресору. Події цієї ночі (російська ракета влучила у житловий будинок та об’єкт критичної інфраструктури – Ред.) показали, що будь-коли може статися трагедія і велика кількість людей потребуватиме медичної допомоги. Тому повторюю: Львівщина готова до різних надзвичайних ситуацій. Сподіваюся, їх ніколи не буде.
Вибір Твого міста
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»
- Тут виробляли вино і повидло. Як у Львові ревіталізували фабрику
- «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон та Львівську політехніку
- За скільки можна орендувати квартиру у Львові. Де найдешевше, а де найдорожче
- «Діти – немов ті їжачки». Як у Львові допомагають прийомним сім’ям
- «Наша мета проста – зекономити гроші та перенаправити їх на армію»
- Валерій Пекар: «Нам потрібна перемога, але щоб її здобути, треба знати, що це»
- «У центрі Львова пустує історична пам’ятка?», або Чим живе Будинок вчителя
- «Коли чоловік у війську, ви підтримуєте Україну». Як жінки розвивають фермерство
- Право на гідну старість. Що відбувається у Львівському геріатричному пансіонаті
- «Казали «інвестуйте, і проблем не буде». Чи продовжить роботу у Львові Медичний центр NOVO
- «Це ідентифікація». Як «Дриґ» вчить традиційних танців у Львові
- «За цю мову вбивали». Як кияни писали Радіодиктант національної єдності
- Потяг чи автобус до Польщі. Як краще доїхати, купити квитки та які мати додатки
- «Мені ж лише 35, який там рак? І через кілька місяців мені його діагностували»
- Перевіряти, навіть коли не турбує. Про УЗД молочних залоз у жінок і чоловіків
- Сила трьох площ, або Чому привокзальний район у Львові потребує оновлення
- Місто в місті. Як у Львові створюють інноваційний парк
- Скільки чоловіків у Львові повторно стали студентами і чи отримають повістки
- Коровай і танці в народних строях. Чи доречні вони під час війни
- Тіло без болю. Яким має бути дієвий лікувальний масаж
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львову бракує водіїв, або Чи почнуть жінки кермувати автобусами
- Пам’ятка архітектури XXI століття? Або про дискусію щодо готелю на Міцкевича
- Мобілізація на Львівщині. Що з повістками та хто має стати на військовий облік
- «Ілон Московит». Як українці відмовилися від «церкви Маска»
- «Війна триває, а спецзаклад пустує!» Чи запрацює протезний завод у Львові
- «Тут парк із косулями, а нам показують 10-поверхівки», або Ще раз про Під Голоском
- «Ви бачили Під Голоском? Ми такого не хочемо». Де у Львові буде новий мікрорайон
- «Не чекайте, поки вас запакують у «пазік». Як Азов набирає бійців
- «Люди самі звикли давати у кишеню?», або Що відбувається у львівській онколікарні
- «Гармати били, а ми наступали…» Історія захисника, який пішов слідами діда-оунівця
- Зустрічаємо Героїв. Як ІТ-компанія ЕРАМ підтримує і допомагає адаптуватися ветеранам
- «Мій тато – герой». Як на Львівщині присвоюють звання
- Дахи Козловського, або Як «Лисиця бореться зі змією»
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись
- «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради