ілюстративне фото

ілюстративне фото

Нові правила для лікарів та пацієнтів: що варто знати. Інфографіка

90279 0
1 липня в Україні стартувала програма «Гроші за пацієнтом», і вже три медзаклади Львівщини, які уклали договори з Національною службою здоров’я України, отримали перші кошти. Напередодні Міністерство охорони здоров’я оприлюднило перелік медичних послуг, які залишатимуться безкоштовними для пацієнтів. Tvoemisto.tv спільно з МОЗ підготувало роз'яснення, скільки разів пацієнт може звертатись до сімейного лікаря та з яких причин угода між лікарем та пацієнтом може бути розірвана.

Скільки разів можна ходити до лікаря?

Консультації у лікаря для пацієнтів залишаються безкоштовними. Кількість консультацій — необмежена. Пацієнт може відвідувати свого лікаря, коли в цьому є необхідність.

Усі послуги первинної медичної допомоги, які надає сімейний лікар, терапевт або педіатр, є безоплатними для пацієнтів. Держава оплачує їх за тарифами відповідно до віку пацієнта. Деталі про правила надання первинної медичної допомоги є у наказі МОЗ. 

Нагадаємо, що базовий тариф за медичні послуги за кожного пацієнта становить 370 грн. Залежно від віку пацієнта цей тариф може корегуватись. Так, для пацієнтів віком 18-39 років буде діяти коефіцієнт 1, для дітей віком від 0 до 5 років — 4, для дітей віком 6-17 років — 2,2, для 40-64 років — 1,2, для людей віком від 65 років — 2.

Лікування, аналізи, тести

Діагностика і лікування хвороб залишиться для пацієнтів безкоштовними. На сайті МОЗ є повний перелік клінічних настанов для лікування тієї чи іншої хвороби. Там можна дізнатися, що саме має робити ваш лікар у кожному конкретному випадку.

Якщо пацієнт має хронічну хворобу, до обов’язків лікаря входить обстеження, контроль стану пацієнта, виписування необхідних ліків, призначення схеми лікування у випадку загострення стану хворого. За потреби, лікар може консультуватись з вузькоспеціалізованими фахівцями для уточнення схеми лікування або направити свого пацієнта на консультацію до цих лікарів.

Якщо ваш сімейний лікар направив вас до профільного спеціаліста, платити за такі огляди та консультації не потрібно.

Те саме стосується аналізів: лікар визначає доцільну кількість аналізів, виходячи зі стану здоров’я хворого. Платити за них не потрібно, скільки б аналізів не довелось зробити. Такі аналізи можуть робити у закладах спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги — поліклініках чи лікарнях. До таких аналізів відносяться: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії. 

Можна безкоштовно зробити тести на тропонін, ВІЛ та вірусні гепатити — за допомогою тест-систем.

Відмова від профілактичного огляду може призвести до розірвання угоди з лікарем

У контексті реформи чимало говориться про обов’язки лікарів. Що ж входить до обов’язків пацієнтів? Згідно з наказом МОЗ «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу» пацієнт має виконувати медичні приписи лікаря та правила внутрішнього розпорядку. Інакше лікар може подати заяву про відмову від подальшого ведення пацієнта, за умови, що це не загрожуватиме життю пацієнта і здоров’ю населення.

Наприклад, це може стосуватись відмови пацієнта проходити планові профілактичні огляди (які є безкоштовними). Якщо ви є у групі ризику, то раз на 1-2 роки треба проходити огляди для виявлення серцево-судинних захворювань, колоректального раку, раку передміхурової залози. І оскільки до обов’язків лікарів первинної ланки входить профілактика захворювань, лікар має право наполягати на проведенні таких оглядів.

Вагітність та діти

У сімейного лікаря можна безкоштовно зробити «швидкий» тест на вагітність. Швидкий тест  це той, що робиться за допомогою тест-системи і не потребує лабораторного дослідження.

Сімейний лікар може взяти на облік неускладнену вагітність (тобто фізіологічну) до 12 тижнів. Це визначається за станом здоров’я пацієнтки  ці показники, а також дії лікаря унормовані клінічними протоколами.

Оплачувати ускладнену вагітність за медичними показами також не потрібно  лікар первинної ланки передає пацієнтку для ведення лікарю-гінекологу. Також лікар направляє жінку на планові обстеження та скринінги, коли вони необхідні, до відповідних вузьких спеціалістів.

«Реформа у 2018 році розпочалася тільки в закладах первинної медичної допомоги. Безпосередньо пологи — це спеціалізована допомога, яка буде фінансуватися і надаватися за новою моделлю тільки з 2020 року»,  зазначили у прес-службі міністерства.

Після народження дитини педіатр чи сімейний лікар має проводити планові огляди дитини до трьох років, навіть якщо та здорова. Після трьох років обов’язкові планові огляди не передбачені, але батьки завжди можуть привести дитину до лікаря, якщо вбачають у цьому потребу. Лікар так само може призначити плановий огляд, коли бачить у цьому необхідність. Ці рішення приймаються індивідуально в кожному випадку.

За вакцинацію відповідає сімейний лікар  він же й здійснює її згідно з календарем щеплень. Саме лікар стежить за дотриманням цього календаря і нагадує батькам про необхідність вакцинації дітей.

Екстрена допомога

Лікар може прийти до вас додому, якщо цього вимагає стан пацієнта. Саме лікар має визначати, чи необхідно відвідувати пацієнта, користуючись своїм досвідом і відповідями пацієнта на його питання телефоном. Перелік симптомів для всіх ситуацій зафіксувати неможливо.

Якщо стан здоров’я пацієнта різко погіршився, невідкладну допомогу йому може надати сімейний лікар, терапевт або педіатр  якщо це перебуває в їхній компетенції. В іншому ж разі лікар має викликати екстрену медичну допомогу.

Куди скаржитись, якщо щось пішло не так?

Поскаржитись на неправомірні, на думку пацієнта, дії лікаря можна головному лікарю медичного закладу, в якому він працює.

Також можна буде поскаржитися в контакт-центр Національної служби здоров’я, який запрацює у вересні. До цього часу можна звернутися на Урядову гарячу лінію  15-54.

Ольга Перехрест

Інфографіка: Марія Стахів

Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.

Вибір Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!