
Фото: Христина Гоголь
Львів, де живуть черепашки. Чим унікальне озеро Стосика
Єдине у Львові озеро, де замешкали болотні черепахи, знаходиться на вулиці Замарстинівській. Мешканці району пишаються таким «сусідством». Тvoemisto.tv дізнавалося, чим озеро Стосика унікальне та чому там прижилися черепахи.
Знайти озеро нескладно. Кожен може його побачити через вікно, коли їде у напрямку Брюхович по Замарстинівській, або коли прогулюється вулицею Заозерною та 6-тим Заозерним провулком по нещодавно збудованій велодоріжці. Здалеку можна помітити, що тут хтось мешкає – біля двох десятків качок, які господарюють на ставку. Неподалік озера також живуть кажани, борсуки. Днями тут побачили екзотичну пташку – одуда. На ставку гарно у будь-яку пору року.
Чому на озері поселилися черепахи?
У будні тут можна спокійно зайнятися пошуковою операцією черепах, а от на вихідних ставок перетворюється на справжнє курортне місце. Пристань зробили з дощок місцеві мешканці. Тут купаються та ловлять рибу.
Рибак, який приїхав ровером, трохи невдоволеним тоном каже, що зловив чотири рибки, вочевидь, очікував на більший улов.
Відомий львівський хіпі Алік Олісевич, приміром, вловив тут трофейну щуку і ще кілька великих рибин. Велосипедисти, які проїжджають, зупиняються відпочити, ховаються у тінях розлогих дерев.
І хоча качки вели себе зі мною по-дружньому, черепахи засмагати не вилізали.
Те, що на озері Стосика водяться черепахи підтверджує і керівниця управління екології ЛМР Олександра Сладкова.
«Тут живуть місцеві болотяні черепашки, а також червоновухі, яких викидають люди, бо вони їм набридли. Справа в тому, що червоновухі черепахи є агресивними, вони витісняють болотних. Тому виходить конфлікт інтересів за озеро», – зазначає вона.
Черепахи на озері Стосика, фото із групи Голоско
Голова ГО Українська асоціація тераріумістів Анна Сабо каже, що порахувати точну кількість черепах в озері неможливо, хоча вона планує домовитися з екологічною інспекцією щодо обліку і вилову, зокрема, червоновухих черепах.
«Не бачила, щоб хтось вів статистику, не здійснюючи відлову черепах, не чіпуючи їх. Хочемо започаткувати співпрацю з державною екологічною інспекцією. Восени треба збирати колег, щоб самостійно здійснювати відлов, тому що якщо буде сувора зима, то червоновухі черепахи загинуть, адже вони не пристосовані до наших широт», – розповідає Сабо.
Голова асоціації каже, що люди, купуючи червоновухих ще маленькими, не знають, що вони виростають до 2 кг і їм треба акваріум на 150-200 літрів. Відповідно, не кожен може утримувати такий акватераріум. Тому люди випускають червоновухих на волю, сподіваючись, що вони приживуться.
Крім того, організація планує організувати центр реабілітації рептилій, де можна буде утримувати врятованих черепах.
Для європейської болотної черепахи, розповідає Анна Сабо, львівський клімат є рідним. Вона цілком нормально вміє адаптовуватись під погодні умови. Взимку заривається у мул і зимує, а прокидається, коли потепліє і з’являються для неї харчі – пуголовки, личинки тощо. Вона навіть сильні морози може пережити.
«Щоправда, хто не має змоги купити сухопутніх черепах, відловлює з водойм болотних і продає у ролі домашнього улюбленця для дітей. І не завжди вказує, що це більш водний вид черепах», – каже голова асоціації тераріумістів.
У природніх умовах болотні черепахи живуть до 60 років, натомість у домашніх умовах до 10 років. Зараз у них якраз закінчується період, коли вони відкладають яйця і мандрують у пошуках відповідного місця для кладу. Болотна черепаха може пройти багато кілометрів. «Це також велика проблема, бо черепахи виходять на проїзну частину, потрапляють під колеса автомобілів або заповзають у чийсь город», – розповідає Анна.
Болотні черепахи виростають масою до 2 кілограмів.
Так виглядає європейська болотна черепаха, фото з Вікіпедії
На питання, чому власне на цьому озері оселилися черепашки, керівниця управління екології Олександра Сладкова відповідає, що ці створіння люблять грітися на поверхні дерев, які є напівзануреними у воду.
«Коли падали дерева в озеро по краях, їх ніхто не діставав. Для черепах це безпечне місце, де вони також можуть над водою грітися. Власне тому черепахи там заселилися, не тому, що вода чиста, а тому що там повалені дерева, чого немає в інших озерах. Ми думаємо над ідеєю скидати дерева з гілками в інші озера. Бо там і риби можуть спокійніше розмножуватися, їм ніхто не з’їдає ікру», – розповідає Олександра Сладкова.
Джерело і багата фауна. Чим унікальне озеро Стосика?
Став Стосика утворився понад 300 років тому. Кажуть, його назвали іменем чоловіка, який тут мешкав і працював на цегельні. У 1997 році озеро передали у користування ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод». Завод збанкрутів, а озеро у власність територіальної громади не повернули.
Стосика гарно наповнюється із постійного джерела. «У нас є водойми, які занепадають, тому що до них немає нормального притоку. А Стосіка має добрий притік чистої води з Брюховицького лісу. Тут природа сама все регулює», – каже Олександра Сладкова.
Саме ця унікальність озера (чиста вода із живністю) допомогла мешканцям району відстояти територію від забудови житлового кварталу, що планувався неподалік на сусідніх ділянках.
Мешканці хочуть створити тут парк, бо біля озера є ще два гектари захаращеної недоглянутої території, яку можна раціонально використати. Олександра Сладкова каже, що у міськраді працюють над тим, аби оголосити цю всю територію парком і належним чином утримувати і доглядати її.
Ось тут міг би бути парк...
Віра Лісикевич, одна із захисниць озера, розповідає, що мешканці неодноразово вели перемовини із чиновниками міськради, щоби озеро взяли у комунальну власність.
Бабуся Віри жила тут у будинку, прямо біля озера, коли тут ще була цегельня. Віра показує стару фотокартку початку 1950-х років.
«Ще на карті Фрідріха фон Mіґa 1783 року було позначене наше озеро, тому не можна казати, що воно штучно утворене. Неподалік було ще одне, більше озеро. Частину засипали під час будівництва ЖК Моне, а частинку озера таки можна ще побачити у Монастирі св. Альфонса Згромадження Найсвятішого Ізбавителя УГКЦ. З’єднувала ці озера річка, що протікала гущавиною до басейнів на території теперішнього «Спартака», – розповідає про місцевість Віра.
Раніше, як розповідає Віра Лісикевич, біля озера було кілька джерел, але частину забудували, коли місто продало земельні ділянки на аукціонах. Поряд планують відновити джерело, яке так і назвуть Черепашка – у честь зелених мешканців. Тому невдовзі мешканці звідти зможуть набирати воду.
Наразі джерело виглядає так.
Так джерело виглядатиме після реконструкції:
Шкода втрачати таку водойму
Звичайно, зазначає Віра Лісикевич, озеро потребує рук. Місцеві мешканці часто організовують толоки, але на одному ентузіазмі став на сквер та парк не перетвориться.
«Ми хотіли тут облаштувати парк. За три дні ми зібрали 500 голосів про створення парку, але питання досі відкрите, тому що це озеро віддали у користування «Нафтомаслозаводу» на Липинського як технічну водойму. Саме озеро як водойму по вулиці Замарстиніська,270 внесли у реєстр водойм, але за кадастровою картою, земля не знаходиться у користуванні міста, тому місто має повернути ці ділянки», – говорить Віра.
До речі, згідно з дослідженням 2019 року, у водоймах Львова виявили перевищення концентрацій заліза, амонійного азоту та аміаку, фосфатів, завислих речовин, сухого залишку, ХСК та БСК5 – окрім ставу Стосика на вул. Замарстинівській, 270.
Мешканці прилеглих вулиць навіть самі зверталися до науковців, аби провести дослідження води, геології, флори та фауни. Наразі недосліджене озеро продовжує дивувати відкриттями.
P.S. Коли повертаєшся 6-им Заозерним провулком та вулицею Заозерною, і виходиш на галасливу, загазовану вулицю Варшавську, то розумієш, що хочеш повернутися до Стосики і погрітися на сонці разом з черепахами.
Христина Гоголь
Фото: Христина Гоголь, Віра Лісикевич, група Голоско
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей