
Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
Карантинні обмеження стали на заваді розвитку багатьох молодих проєктів. Зокрема, чимало за цих півроку пережила Майстерня Improv у Львові, яка у межах навчальних курсів та тренінгів допомагає людям розвивати комплекс м’яких навичок: креативне мислення, комінікацію, ініціативність та вміння працювати в команді. Яким чином команда Майстерні змогла пережити кризові моменти, не втратити віру у справу та переформатувати роботу під нові реалії, Tvoemisto.tv розповіла засновниця проєкту, випускниця Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS) Вікторія Бутеленко.
Як все починалося
Основний продукт «Майстерні Improv» – це навчальні події: курси, інтенсиви, тренінги, де допомагають розвивати комунікативні навички, креативність, ініціативність тощо. Improv-театр зародився ще в 1950-х роках в Чикаго, США, а також розвивався в Великобританії. В Україні він з’явився 10 років тому, коли закордонні тренери проводили тут майстер-класи для акторів з професійних та аматорських театрів. За кордоном – це потужна спільнота з величезною базою тренерів і акторів.
«Я займаюся improv із 2013, і той рік став початком розвитку спільноти «Improv» у Львові. Мене навчали друзі Ярема Турчин і Тарас Пастущук, ми грали імпровізовані вистави, брали участь в усіх можливих фестивалях, хоча тоді самі не знали, що з цього вийде. У 2015, коли набралися досвіду, вирішили, що треба ділитися ним з іншими людьми. Тоді створили пілотний проєкт Майстерня Improv, – каже Вікторія Бутеленко.
Однак, продовжує вона, через рік команда поставила цю справу на паузу, щоби розібратися з думками. Сама ж Вікторія розуміла, що театр її не відпускає.
«Я дуже хотіла долати з людьми їхнє «Я боюсь, я не можу…», дуже любила цю творчість. Тому вступила в львівську бізнес-школу УКУ, тоді ще уявлення не мала, що робитиму, але знала: пов’яжу це з Improv-театром. І ось повернувшись із Чикаго, де я досліджувала, як працює такий формат театру там, як все влаштовано, запросила колег, ми проаналізували попередній проєкт, зробили його легшим, розтягнули в часі та два роки тому запустили», – розповідає Вікторія.
А тоді стався карантин
Так, команда із чотирьох тренерів-викладачів допомагає учасникам курсів розвиватися після роботи. До речі, наймолодшим тут 17, найстаршим – 42 роки, і всі вони з дуже різних галузей – дизайну, ІТ, психології, інженерії тощо. А навчальний курс триває два місяці і проходить в легкому ігровому режимі, де люди за допомогою вправ та ігор з improv-театру розвивають свої м’які навички.
«Ми були заточені повністю на оффлайн – живі заняття з викладачами в тісному контакті, і ще на початку року, коли заходила мова робити щось онлайн, для нас це видавалося неможливим: як це – перенести інструменти чи вправи в онлайн, адже багато що будується на зоровому контактні і як працювати по-іншому», – додає вона.
Окрім цього, разом із студентами планували великий виступ до карантину та мали потужний старт на початку року, однак стався карантин і 53 людини «зависли» в повітрі. Вікторія Бутеленко зізнається, що розуміла одразу – першим дедлайном карантин не обмежиться і треба розбудовувати нові напрямки з розрахунком, що все почне відроджуватися приблизно з червня.
«Ми говорили зі студентами, що будемо робити імпровізаційні годинки, які допоможуть тренувати словесну імпровізацію, – це можна було перенести в онлайн і дозволило б студентам підтримувати імпровізаційну форму. Окрім цього, багато експериментували, і оскільки не могли закрити курси, то треба було створювати щось нове. Як-то кажуть, якщо не можеш зайти через двері, лізь через вікно», – розповідає засновниця проєкту.
Так, Майстерня Improv почала проводити серії вебінарів, де тренери розповідали, як Improv-театр може допомогти покращити комунікацію, менше боятися помилитися, як діяти в некомфортних умовах, проявляти винахідливість тощо. І, врешті, створили майстер-клас «Перевтілення у кіноперсонажа», заточений на сценічну підготовку.
«У кожного з нас є в житті герої, що подобаються і ми б хотіли бути на них схожими. Наші студенти в онлайні розповідали про себе, чого їм не вистачає, а тренери підбирали кіногероїв, які б були зовсім не подібні на них в повсякденному житті. Вони віддалено творили образи: костюм, грим, монолог. І тут онлайн зіграв нам на користь, бо це була інтрига, хто яким персонажем став, ніхто не знав до останнього», – зазначає вона.
За словами Вікторії Бутеленко, то був момент магії, коли вмикалася камера... Уживу все не виглядало б настільки несподівано та атмосферно. І таких занять було багато, але прибутки на час карантину зменшилися на 75%. Уся команда Майстерні розуміла, що потрібно створювати новий проєкт, який працюватиме і по завершенні карантину, і даватиме принаймні фінансову стабільність.
«Ми почали копати і зрозуміли, що завжди є в групах люди, яким складно правильно зав’язати знайомство, вони не знають, що розповідати про себе. Так, з’явився онлайн-інтенсив «IMPROКАЧКА», який допомагає розвивати комунікативні навички. У межах інтенсиву є вправа «Найгірший хтось», коли учасники називають найгірші риси представника якоїсь професії. Наприклад, водія маршрутки. Він не передає решту, слухає шансон, говорить по телефону. Пізніше самі перевтілюються в представника тої чи іншої професії і, приходячи на співбесіду нібито, подають недоліки як переваги. Це наче підміна понять, але вона показує, що слід бути сміливішим», – розповідає Вікторія Бутеленко.
Цей інтенсив, продовжує вона, пройшов на ура, і нині триває новий набір студентів.
Про роботу в нових реаліях
А далі вже прийшов той момент, коли люди роздивилися ситуацію з коронавірусом, почали потроху ходити на каву, відчули послаблення. Тоді, зізнається Вікторія Бутеленко, зрозуміли, що можна частково відновлювати й заняття. Для кожної групи студентів додали «буферне заняття», де повторювали попередньо вивчений матеріал. Однак у липні на навчання не повернулася 1/3 студентів через різні причини – хтось перегорів, а хтось боявся соціальних контактів через захворюваність.
Для роботи в нових реаліях сформували протокол діяльності в час пандемії, порадившись зі спеціалістами, і продовжують його дотримуватися. Зокрема, заняття відбуваються у медичних масках, що створює певний дискомфорт, бо не видно міміки, дуже затихає голос через маску, але це питання безпеки. Перед початком кожного заняття міряють температуру, провітрюють приміщення та протирають поверхні, повсюди є антисептики. У разі, коли хтось захворіє, курси треба буде призупинити, однак таких прецедентів не було.
«Зараз, на жаль, не можемо робити великі виступи. Хоча до карантину якраз були за крок до того щоби провести своєрідний випускний для наших студентів на 150 глядачів. Це була б чи не наймасштабніша подія Майстерні Improv. І ми чекали на тренерів з Польщі й Чехії, які мали провести серію англомовних тренінгів для нас та студентів, поділилися б досвідом. В онлайні це теж реалізувати нереально, тому, можливо, вдасться наступного року», – додає вона.
Вікторія Бутеленко каже, що для неї Майстерня Improv – не тільки про розвиток м’яких навичок, це експериментальний майданчик, де ти досліджуєш себе за допомогою імпровізації. Простір, де твориш нові історії і даєш повну свободу своїй уяві. Хочеться, щоб більше і більше людей дізналися про improv-театр.
Що ще у планах Майстерні Improv
Серед інших планів Майстерні Improv у Львові – мати власний театр, де б щодня відбувалися вистави та заняття курсів. А також, зізнається засновниця, хотіли б масштабувати дитячий напрямок.
«Також хочемо налагодити співпрацю з іншими бізнесами, щоби допомогти командам краще працювати і комунікувати. Ми можемо навчити шукати натхнення, показати те, як не перегорати та розвиватися», – додає вона.
Карантин дуже зміцнив команду Майстерні – там ще раз впевнилися, що не можуть і не хочуть покидати цю справу. Команда має велику місію – популяризувати культуру Improv-театрів в Україні і у Львові, допомагати людям розвивати їхні м’які навички.
Ольга Коваль
Фото надала Вікторія Бутеленко
Проєкт «Підтримка українського бізнесу в час кризи» реалізовують «Твоє місто» спільно з Львівською бізнес-школою УКУ за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Як виглядає Палац Гредлів, в якому планують відкрити туристичний центр Карпат
- Коли дитина боїться дихати. Як Covid-19 впливає на дитячу психіку
- Нові штами і утричі більше хворих. Як змінився Covid у Львові і у світі. Інфографіка
- Чи лікувати пневмонію вдома. Інтерв’ю з пульмонологом
- Я хочу, щоб мене почули. Чому медсестри виїжджають на роботу за кордон
- Як зробити громаду успішною. Розмова з керівником Асоціації рад Львівщини
- Ми даруємо не цукерки, а підтримку і любов. Як працює БФ «Рідні» у Львові
- Безпечна сповідь і чистота у серці. Як у Львові на карантині проводять Таїнство сповіді
- За що платить Covid-пацієнт і скільки коштує день у львівських лікарнях
- Жінки в ІТ були завжди. Чому ця професія не має статі
- «Червоні прапорці» аутизму. На що батькам звертати увагу в розвитку дитини
- Якими новими медпослугами з 1 квітня можуть безоплатно користуватись львів'яни
- Що правда, а що – ні. Фактчекінг звернення депутатів щодо Андрія Білого
- «Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
- Найважче, коли пацієнти помирають від ускладнень. Лікарка про рік роботи з Covid-хворими
- Коронавірус у вагітних. Як захиститися, чи можна вакцинуватися і які є ризики для дитини
- Плани і реальність. Що недоговорює про закупівлю і ремонт транспорту ЛМР
- «Вірус справді змінився». Яким зараз є портрет хворого на Covid-19
- «Це бізнес». Чи вигідно Львову віддати два ринки та що буде із землею
- Без меж. Як дистанційне навчання впливає на психіку дітей і підлітків
- Велич та особливий шарм. Як на вулиці Котлярській у Львові відновили 150-річну браму
- Куди полетіти зі Львова: Луксор – вічне місто фараонів
- «Святкуємо день народження». Спогади львів'янки про період підпілля УГКЦ
- УПівка на псевдо «Домовина». Бо ніколи нікого не зрадила
- Перехрестя шести вулиць. Чому так складно проїхати Сахарова – Вітовського і що з цим робити
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у БФ «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»