
Папа Франциск, Володимир Зеленський, Володимир Путін, Ватикан, 13 станція, Колізей, Андрей Шептицький
Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
Про дипломатичні канали комунікації із Ватиканом
Зараз важливий час, щоби розпочати плідний діалог із Ватиканом. 15 червня 2021 року Папа Франциск призначив в Україні молодого апостольського нунція – посла Ватикану. Ним став Вісвальдас Кульбокас. Вперше за довгий час він дійсно розуміє Україну, говорять дипломати.
Апостольський нунцій виконує функції одночасно і посла Держави-Міста Ватикан, головою якої є Папа Римський, і представника Святого престолу, осідку папи як земного глави Католицької церкви.
Так, нещодавно він передав у Святий Престол позицію України про те, що українка та росіянка не можуть одночасно нести Хрест, бо Україна нині страждає від війни, яку розв'язала росія.
Вісвальдас Кульбокас народився у Литві, Клайпеда, 14 травня 1974 року. Висвячений на священника 19 липня 1998 року, служив у Литві. З 2004 року він служив у Папських Представництвах у Лівані, Нідерландах та росії.
14 грудня 2021 року президент України Володимир Зеленський призначив Андрія Юраша надзвичайним та повноважним послом у Ватикані. Це релігієзнавець, політолог, експерт з питань державно-церковних відносин, соціології та географії релігії. Ця посада була вакантною два роки. Джерела у дипломатичному корпусі України називають це колосальною річчю, яку треба використати зараз. Дипломати кажуть, що Україні зараз треба завоювати Ватикан, оскільки там дуже часто дивилися на Україну крізь призму росії.
Це підтвердили джерела редакції серед священників УГКЦ, які розповіли про те, що у Ватикані існує російське лобі. Так, українське священство з неоднозначною реакцією ставиться до Державного секретаря Ватикану, кардинала П'єтро Пароліна, хоча публічно він й засуджує війну в Україні. Також, за словами джерел, росія тисне не тільки з боку свого дипломатичного корпусу, а й через російську православну церкву. Так, митрополит РПЦ Іларіон Алфеєв, голова із зовнішніх церковних зв'язків РПЦ, настільки вільно почуває себе у Ватикані, що ледь не «з ноги» відчиняє двері у Апостольській столиці.
В інтерв'ю Tvoemisto.tv отець-доктор Михайло Димид зокрема розповідав, що у Ватикана є велике зачарування російською церквою та сліпа надія на екуменічний діалог. «Крім того, ще є зачарування російською церквою і велика надія на екуменічний рух та діалог, який не відбувається. Але ця сліпа надія присутня», – сказав отець Михайло Димид.
Українське священство натомість з великою повагою ставиться до кардинала Конрада Краєвського, який перебуває в Україні від Ватикану із гуманітарною місією. Називає цілковито проукраїнським і апостольського нунція Вісвальдаса Кульбокаса. Вони відвідали Бородянку і під час скандальної «13 стації», де хрест несла українка і росіянка, нунцій і кардинал Краєвський на колінах молилися біля братської могили жертв російсько-української війни, яких закатували російські військові.
Також кардинал поцілував руку працівнику ДСНС, який витягнув із-під завалів у Бородянці Святе Письмо та попросив передати його до Ватикану.
Влада України останнім часом виступає, щоби налагодити, навіть заанґажувати, Святий Престол у дипломатичні процеси. Так, про це 22 березня заявив Президент України Володимир Зеленський.
«Поговорив із Понтифіком. Розповів Його Святості про складну гуманітарну ситуацію та про блокування російськими військами рятівних коридорів. Вітали б посередницьку роль Святого Престолу у припиненні людських страждань. Подякував за молитви за Україну та мир», – написав Володимир Зеленський у Twitter.
Державний секретар Ватикану кардинал Паролін в інтерв'ю ватиканському виданню Vaticannews.va заявляв, що Ватикан також готовий до будь-якого посередництва, щоби зупинити війну в Україні. Але примітно, що він це говорив на питання журналістки про розмову його і міністра закордонних справ росії Сергія Лаврова.
Однак, знову ж таки, в перший день російського вторгнення, порушивши всі дипломатичні протоколи, Папа Франциск сам особисто прийшов у посольство росії у Ватикані, висловлюючи своє обурення війною. Раніше таких випадків в історії не було, повідомив посол України у Ватикані Андрій Юраш.
Крім того, ще до війни президент України Володимир Зеленський 21 квітня 2021 року запрошував володимира путіна на зустріч у Ватикан.
Це одні із перших прецедентів в історії України в налагодженні комунікаційних рівнів Президент-Папа, телефонні розмови та здійснення візитів до Ватикану. Наприклад, Ігор Ожиївський, який був у складі організаторів візиту папи Івана Павла II в Україну від УГКЦ, розповів Радіо Свобода, що Президента України Володимира Кучму доводилося довго переконувати у тому, щоби він запросив Папу в Україну.
Леонід Кучма був присутній на літургіях у Києві і Львові. Однак, наголошує Ігор Ожиївський, щоб президент приїхав у Львів, довелось переконувати його команду, а та вмовила вже його. 27 червня президент Кучма провів Івана Павла ІІ на львівському летовищі.
Про те, чи можна було уникнути акції із носінням Хреста українкою і росіянкою
Католицькі і світські медіа в Україні відмовились від трансляції Хресної дороги у Ватикані. 13 стація і спільне несення українкою і росіянкою хреста – не мали трапитися, оскільки дипломати мають активно працювати над тим, щоби запобігти тому, що може зашкодити інтересам України. Також вони мають працювати на випередження та унеможливлювати речі, які можуть мати негативний публічний резонанс, кажуть джерела редакції.
Цей акт має спільне коріння із Актом присвячення Непорочному Серцю Марії України та росії, оскільки російські важелі впливу доклали всіх зусиль, щоби викривити інформацію у Ватикані про російсько-українську війну. Про це зокрема писав Мирослав Маринович. В ексклюзивному інтерв’ю Tvoemisto.tv отець-доктор Михайло Димид також говорив, що бачить в цьому напівправду те перевагу дипломатії над благодаттю.
Джерела називають навіть сам анонс про проведення цієї події практично дипломатичним фіаско, оскільки це є нерозумінням реальності України. Ці питання опрацьовуються до того, як вони стають публічними. Тобто, треба максимально цьому старатися запобігти, попередити.
Коли воно стало публічним, то зробити щось було уже дуже важко. У коментарі Tvoemisto.tv посол України у Ватикані Андрій Юраш зазначив, що у дипломатичних питаннях, зокрема про 13 стацію Хресної дороги, треба було діяти нелінійно. Також він зазначив, що в останні дні настільки агресивно просував українську точку зору, що представники декількох країн телефонували йому та просили «стишити наступ».
«Треба було терміново мобілізувати діаспору – духовенство тут в Римі, щоб вони влаштували зустріч з цією українкою, показали їй десятки фото зґвалтованих синами їі подружки Альбіни та її подружок. Вона мала б за годину до процесії відмовитися від участі спільної з росіянкою», – розказав Андрій Юраш.
Дипломати зазначають, що потрібно продовжувати тиснути, оскільки Ватикан – це партнер, якому українська сторона раніше нічого не заперечувала. Вони раніше згадували тезу про братні народи й у 2014-й році і ми спокійніше це сприймали. Зокрема в ексклюзивному матеріалі Tvoemisto.tv «Коли Папа Римський Франциск приїде в Україну і що для цього потрібно» шеф-редактор видання РІСУ Тарас Антошевський розповідав, що Україну, росію та білорусь представляли у Ватикані Папі і артикулювали ще й раніше. «Декілька років тому була ідея, в якій була зацікавлена Росія, щоби одночасно зробити візит Папи до “трьох братніх народів” – в Україну, Білорусь та Росію. Тоді цього не відбулося», – розказав Антошевський.
Зокрема, комунікувати намагається і просувати український наратив і Українська Греко-Католицька Церква. Так, нещодавно блаженніший Святослав прокоментував задум цьогорічної Хресної дороги в Колізеї і назвав це неможливим.
Після Хресної дороги за участі росіянки і українки, посол України у Ватикані Андрій Юраш подякував усім за вияв громадської позиції та заявив, що якби не рішуча реакція всіх українців, то на додачу до самої Хресної дороги були би зачитані роздуми про «братні народи», а замість цього було запропоновано помолитися в тиші. На підтвердження своїх слів він прикріпив скріншот із готовим текстом, який мав бути зачитаний вчора під час 13-й стації Хресної дороги.
Про розміри дипломатичних місій України та росії у Ватикані
Росія уже тривалий час сприймає Святий Престол дуже серйозно. І вони демонструють це тим, що їх посольство набагато сильнішим є укомплектоване кадрами. Розмір штату їх посольства у Ватикані – декілька десятків дипломатів. Їх посол, як відомо із ЗМІ, проводить довгі декількагодинні перемовини із високими представниками Ватикану, в тому числі – з Його Святістю. Це показує, наскільки серйозно вони сприймають цей напрямок.
Фотоколаж: Дивись.Інфо
У російських ЗМІ, зокрема в РИА Новости, опубліковано інтерв’ю із російським послом у Ватикані Олександром Авдеєвим, яке має заголовок «Россия и Ватикан одинаково видят угрозы миру в ХХI веке».
В українському ж посольстві працює декілька дипломатів і посол Андрій Юраш, якого назначили нещодавно. З огляду на кількість представників дипломатичної місії вони можуть виконувати значно менший обсяг роботи.
Про важливість дипломатичного фронту і Ватикану
Раніше Україна докладала недостатньо зусиль для роботи на релігійному дипломатичному фронті, говорять деякі працівники дипломатичного корпусу. Зараз деяким іноземним дипломатам доводиться пояснювати, що Україна – інша незалежна держава, не росія. За їхніми словами, «ще донедавна Україну сприймали через призму росії».
В контексті інтеграції до Європейського Союзу, європейської спільноти, то налагодження стосунків із Ватиканом – критично важливе, кажуть українські дипломати. Святий престол вони називають духовним простором Європи, на який орієнтуються багато лідерів Європи. Тому завдання України – перемогти росію у Ватикані. У цьому важлива кожна акція і кожна реакція українського суспільства, оскільки так народ демонструє свою позицію.
За словами дипломатів, зараз Україна має для цього гарний шанс: «У нас є шанс, момент: нунцій, посол, позиція держави, позиція Церкви – в унісон працює все дуже добре, треба це використати».
За чотири дні до російського вторгнення в Україну російські ЗМІ поширили інформацію про те, що російське посольство у Ватикані готується проводити зустріч папи Франциска та патріарха Кирила, яка може пройти у червні-липні, про що заявив посол росії у Ватикані Олександр Авдєєв.
З огляду на це Андрій Юраш, посол України у Ватикані, написав, що зараз всі зусилля українського суспільства та дипломатичного корпусу мають бути направлені на те, щоби не допустити цієї зустрічі. «Треба готуватися аргументувати на всіх рівнях, чому не може бути зустрічі Папи і Кіріла: це наше стратегічне завдання!», – наголосив Андрій Юраш.
Роман Тищенко-Ламанський
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.Вибір Твого міста
- Проїзд площею Ринок. Кому та за яких умов видають перепустки
- «Українці – це спів». Уляна Горбачевська про моду на українське у світі
- Як зміняться парки та озера Львова. Відверта розмова з очільницею управління екології
- Цілюща вода. Як Моршин намагається зберегти свої джерела
- Як хочете «прохалявити», згадуйте хлопців і дівчат на фронті. Розмова з викладачем-добровольцем
- Чути дзвони та коляду. Як у Львові переосмислювали Різдво
- Майкл Каппоні: Модульні будинки для ВПО – не завжди добре. Чим їх замінити?
- Місія Львова – допомагати. Як місто пережило рік та що далі
- «Страшно, коли відправляєш посилку, а людини вже нема». Інтерв’ю з Лілією Ступницькою
- Незламні люди. Як львівʼяни працюють з кафе та коворкінгів. Репортаж
- «Їдуть машиною і відключають світло». Інтерв’ю з речницею «Львівобленерго»
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- «Треба змінювати стиль календаря, а не дату Різдва». Інтерв'ю з богословом
- Крафтовий сирник добра. Вісім найкращих рецептів
- «Святий Миколаю, принеси подарунки нашим захисникам. Нічого іншого не хочу»
- Неестетичні білборди. Чому у Львові вирішили демонтувати рекламу
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- «Хотів бути Левом через Львів». Як військові обирають свої позивні
- Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція
- «Пункти незламності» у Львові. Де у вашому районі випити кави та підзарядитись
- Що має побачити кожен львів’янин: храм Святого Архистратига Михаїла
- За рік «скурив» айфон. Чому підлітки повірили, що курити безпечно
- Львів матиме два реабілітаційні центри. Чим вони відрізняються і як працюватимуть
- Безпечне навчання. Як діяти під час різних загроз учням у школах і студентам у вишах
- Від цього часто залежить життя людини. Що має бути в домашній аптечці
- «Нам бракує порядку, дисциплінованості й тиші». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- «Тут ти все одно на чужині, навіть якщо є дорога елітна школа». Плюси і мінуси навчання за кордоном
- Арештована пам'ятка. Що відбувається з Будинком вчених у Львові
- «Треба однією рукою відстрілюватися, а другою не упустити майбутнє». Юрко Назарук про допомогу військовим і школу
- «На щиті» замість «Груз 200». Як у ЗСУ позбуваються радянської спадщини
- Чи зросте вартість проїзду та як курсуватиме транспорт з осені. Розмова з Орестом Олеськівим
- Право на щастя. Історія подружжя, яке всиновило десятьох дітей
- Міста мають знати, що робити, якщо ракета влучить у ТЕЦ, – експерт
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією
- «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
- Львівські готелі. Кому належать і чи є там російський бізнес
- Як убезпечити свій акаунт і що потрібно знати про ворожі хакерські атаки
- «Вимкнені телефони, є жива черга». Як працює Генконсульство Росії у Львові
- «Мій вітер повідчиняв усі вікна її життя». Історія кохання політв’язня Зеновія Красівського і правозахисниці Олени Антонів