Умовне фото
Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
«Я сьогодні здивувалася, коли отримала чек від водія дорогою в центр Львова. Дуже добре, що тепер у місті буде облік коштів, які сплачують за проїзд в громадському транспорті», – каже львів’янка Наталія Пашинська. Вона зрідка користується громадським транспортом, тому нововведення стало для неї сюрпризом. Про те, що можна оплатити проїзд з допомогою банківської картки або мобільного телефона з NFS через Google Pay чи Apple Pay, Наталія не знала до зустрічі з журналістами Tvoemisto.tv.
Не знав про можливість безготівкової оплати в громадському транспорті і львів’янин Марко. Каже, і далі розраховується готівкою, бо звик, проте в майбутньому спробує оплатити проїзд безготівково:
«Я ще не встиг оформити собі ЛеоКарт, тому оплатив проїзд готівкою, як зазвичай. Банківською карткою також ще не пробував, але в майбутньому буду. Зараз готівка все менше використовується», – пояснює він.
Валідатори в автобусі
Безготівкову оплату у Львові тестують з 5 червня. Наразі скористатися електронною оплатою можна на трьох автобусних маршрутах: №3А, №1А та №10, на яких курсують 28 автобусів.
Історія почалася ще в 2012 році
Розмови про запровадження е-квитка у Львові тривають вже декілька років.
Перші спроби запровадити е-квиток у львівському транспорті були ще перед Євро-2012. Тоді намагалися реформувати транспортну систему загалом. Міжнародна компанія з питань транспорту Louis Berger, яка консультувала під час транспортної реформи 2012 року, рекомендувала спочатку запровадити е-квиток у електротранспорті, а відтак у маршрутках і автобусах. Для цього навіть знайшли латвійську компанію-інвестора «Ригас-Карте», з якою мали б створити спільне підприємство, але так і не зробили цього. Згодом співпрацю хотіли поновити, проте безрезультатно.
У 2015 році Львівська міськрада підписала меморандум із ЄБРР про співпрацю щодо впровадження е-квитка. 17 листопада 2016 року у Львові підписали угоду про кредитне фінансування цього процесу на 10 млн євро. Відтоді міські чиновники називали кілька дат впровадження автоматизованої системи проїзду (АСОП).
Станом на сьогодні в місті вдалося розпочати тільки перший етап впровадження електронного квитка в громадському транспорті. Це так звана «освіта пільговика». На цьому етапі завершують друк транспортних карток для пільгових категорій населення і тестують обладнання. Зі слів очільника департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олега Забарила, воєнний стан ускладнив багато речей. Зокрема, через вторгнення росії чеське посольство відкликало підрядника, який у другій половині лютого якраз працював із обладнанням. Тоді команда поспішно виїхала зі Львова.
«Ми маємо проблеми, повʼязані з воєнним станом, бо немає наших міжнародних підрядників («Мікроелектроніка» – Ред.) для виконання частини їхньої роботи у Львові. Окрім цього, наш конфігуратор системи «Аствелл Софт» мав би забезпечити свою функцію, щоб координувати всю цю систему, зʼєднувати всі ланки. За якісної роботи конфігуратора ми могли б перейти до наступного етапу, а тепер змушені зʼясовувати, наскільки він добре працював у попередній період, і визначати нового конфігуратора», – пояснює Олег Забарило.
Львівський е-квиток «Леокарт» має працювати за принципом Account Based, тобто вся інформація про поїздки зберігатиметься не на картці, а на сервері. Це зробить пасажирів незалежними від пластикової картки і дозволить оплатити проїзд будь-яким іншим способом: через QR-код, телефоном, «розумним» годинником, банківською карткою тощо. Поповнити саму картку також можна буде кількома способами: в спеціальних терміналах чи з банківської картки. Будуть і кілька видів абонементів: на місяць, на пів року й на рік. Для пенсіонерів, студентів і школярів розроблять картки, які забезпечуватимуть пільговий проїзд у громадському транспорті. Також планують зробити триденний абонемент для туристів.
«Перевізники отримуватимуть плату за кілометраж, який ми зможемо відстежувати з допомогою системи GPS. Власникам маршрутів з новими автобусами платитимуть за кілометр більше, аніж тим, у яких старий транспорт. Ми ж будемо компенсувати лізинг на автобуси», – запевняє в коментарі Tvoemisto.tv Сергій Журбенко, начальник відділу АСОП ЛКП «Львівавтодор», який займається впровадженням е-квитка у Львові.
Попри довгу історію впровадження е-квитка, міський голова Андрій Садовий і далі стверджує, що Львів таки стане першим містом із повноцінним електронним квитком. Ключова відмінність львівського е-квитка, зі слів міського голови, в тому, що він контролюватиме кошти за кілометр пробігу.
«Львів буде першим містом, де діятиме е-квиток. АТП отримуватиме кошти за кілометр пробігу. Водії не змагатимуться один з одним. Тестування на трьох маршрутах показало, що виторг зріс на більш ніж 10%. Ми також виявили тисячі «зайців», які запевняли, що мають пільги, а їх нема. Якщо ми впровадимо е-квиток повністю, то повністю відмовимося від готівки», – обіцяє він.
Ми вже розповідали, як працює е-квиток у Вінниці, де його запровадили ще в 2020 році.
«Тепер не потрібно пильнувати, чи всі оплатили, бо є контролери»
Про тестування безготівкової оплати впродовж червня у Львові і пасажири, і водії відгукуються позитивно. Мовляв, тепер усі дані будуть обліковані, що дозволить посилити контроль за перевізниками та фіксувати надходження від оплати проїзду в громадському транспорті.
«Це дуже зручно. Я працював за такою схемою на автобусному маршруті за кордоном. То була золота робота, де твоїм завданням є тільки кермування. Тепер не треба пильнувати, чи всі оплатили, передали за проїзд, кричати через весь салон до людей. Для цього є контролери, відтепер це їхні обов’язки. Водії лише кермують транспортом і за потреби видають пасажирам квитки. Друк чеків ніяк не затримує посадку пасажирів у автобус», – розповідає водій автобуса №3А. І наголошує, що контролери їздять разом із водіями в автобусах упродовж всього маршруту. Однак протягом наступних кількох поїздок журналістам Tvoemisto.tv не довелося зустріти їх у автобусах.
«У будь-якому випадку оплачувати проїзд карткою чи телефоном зручніше, бо готівка часто може бути в кишені або загубитися. Тим паче, що в тролейбусах це давно практикують. Для мене це направду зручніше», – каже пасажир Артем. Кілька хвилин тому хлопець просив контролерку пояснити, як оплачувати проїзд з допомогою валідатора. Признається, що робить це вперше, тож не знає, чи пройшла оплата, як потім перевірятимуть валідацію його квитка працівники ЛКП «Львівавтодор».
Наразі контролери проводять на маршрутах лише просвітницьку роботу, перевіряють валідовані квитки. Пасажирів на цьому етапі тестування безготівкової оплати не штрафують. Про це раніше говорила заступниця міського голови Львова Ірина Маруняк:
«На час тестування контролери проводитимуть роз’яснювальну роботу, щоб люди навчилися правильно валідувати проїзд, а водії видавати квитки. Дуже важливо пройти це тестування, побачити, як працює система, як відбувається валідація, як працюють водії».
Контролерка ЛКП «Львівавтодор» Наталія Драч також запевняє, що за оплатою проїзду вона та її колеги стежать пильно. У випадку несплати попереджають пасажирів про порушення і просять оплатити.
«Важливо, що протягом усього періоду тестування я не помічала порушень серед водіїв: вони чесно видають квитки всім пасажирам, які заходять у транспорт. Проте містяни іноді «забувають» валідувати свій ЛеоКарт, однак після зауваження одразу це роблять. Конфліктів через це майже не виникає», – каже контролерка. У її обов’язки, зокрема, входить інформування про можливість оформлення ЛеоКарт тих, що ще можуть це зробити.
Контролерка Наталія Драч
Як заплатити за проїзд на маршрутах, де тестують безготівкову оплату
Щоб оплатити проїзд готівкою у водія, необхідно зайти через передні двері транспортного засобу і передати водію гроші, вказавши, за скількох пасажирів здійснюється плата – за одного чи більше. Після цього важливо отримати у водія разовий паперовий квиток, який може бути на одного чи декількох пасажирів, та пройти в салон транспортного засобу. Квиток діє лише в межах кінцевих зупинок маршруту без можливості пересадки.
Разовий квиток для проїзду
Щоб оплатити проїзд безконтактно, необхідно прикласти банківську картку чи пристрій із підтримкою Apple Pay/Google Pay до валідатора, дочекатися одинарного звукового сигналу й зеленої галочки на валідаторі, що свідчить про успішно завалідовану поїздку.
Як контролери перевіряють оплату проїзду
«Під час посадки в громадський транспорт водії видають пасажирам квитки. А я сканую QR-коди на них і ЛеоКарти, які прикладали до валідаторів. Щоб перевірити оплату проїзду пасажирами, які скористалися карткою Visa/MasterCard або мобільним телефоном через валідатор, блокую його своїм терміналом. Після цього всі дані з валідатора переходять у термінал. Це дає можливість при прикладанні картки до термінала перевірити, чи завалідований квиток пасажира. На екрані з’являється інформація про це», – пояснює контролерка.
І наголошує: щоби переконатися, що оплата проїзду є успішною, варто орієнтуватися на зелену галочку на валідаторі й одинарний звуковий сигнал. Контролер перевіряє сам факт валідації, а не списання коштів із картки. Після безготівкової оплати не потрібно брати у водія квиток.
Автоматизована системи оплати проїзду побудована на основі відкладеної авторизації. Тому інформація про списання коштів за проїзд приходить впродовж одного-двох днів. Це зроблено для швидкої посадки пасажирів у транспорт. Пасажири можуть отримувати сповіщення в застосунку про передавторизацію – на рахунку «заморожується» одна гривня. Так система перевіряє, чи картка активна. Після зняття плати за проїзд ця гривня повертається на рахунок.
Що буде далі
Щоби почати тестування безготівкової оплати проїзду в громадському транспорті Львова, місту довелося пройти складний шлях тривалістю 11 років. Навіть попри запровадження е-квитка в інших містах України, Львів все ж таки має залишатися першим у цьому. Тож до кінця 2023 року в міськраді обіцяють закінчити процес тестування і повністю запровадити електронну оплату в місті.
«Ми говорили про те, що тестування працюватиме певний період, не називали лімітів чи дати його завершення. Хочемо протестувати систему та навчити людей користуватися електронним квитком так, щоб зрозуміти, чи система працює якісно, чи не має якихось недоліків. Тоді ми впровадимо повністю е-квиток у всіх видах громадського транспорту», – зазначає заступниця міського голови Львова Ірина Маруняк.
Ірина Давосир
Фото: Твоє місто
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «Я ненавиджу центр Львова», – ветеран війни про адаптацію військових
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- «Прийду до побратимів на могили, скажу, що перемогли»
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- «Люди на війні роблять дива, приїдуть до Львова, а тут «йой, все пропало»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- Обіцяв сину повернутися. Історія художника-ветерана
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- Ростислав Антимис: «Зробіть рік контракту, люди бояться рабства»
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- «Наша перемога залежить від реформи армії», – Юрко Вовкогон
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Із передової в офіс? Що потрібно ветеранам, щоби повернутися до роботи
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові
- «Львів'яни погано сприймають сучасну архітектуру», – Тетяна Балукова
- Мріємо допомагати. Як у Львові сім'я створила крафтову майстерню меблів Holy Wood
- Чому українські школярі відстають від європейських. Розбір результатів PISA
- Зарплата, ціни на квартири та каву. Що змінилось у Львові та ще 4 містах
- «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
- «Москва» в середмісті Львова. Як ресторани працювали на радянську імперію
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Тут ти або Герой, або - нещасний». Як це повернутись з фронту
- Скільки коштує квартира у Львові, або Детальний огляд ринку нерухомості
- Після метро. Чи вдасться подолати транспортний колапс на Теремках
- «Росіяни стріляють, а шестеро хлопців мене несуть». Ще одна історія бійця
- Як це – жити тиждень у вантажівці. Репортаж із заблокованого кордону
- «Чомусь коментуємо дії ТЦК, а не відсутність черг під військкоматами»
- «Іншого такого немає». Чи може Клепарів стати підцентром Львова
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»
- Тут виробляли вино і повидло. Як у Львові ревіталізували фабрику
- «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон та Львівську політехніку