
фото: Телеграф
Стерилізувати чи втопити. Львівська волонтерка про «наших людей» і любов до тварин
Волонтерка Орися Терлецька лише за рік допомогла прилаштувати понад 50 собак та десяток котів. З різних причин ці тварини опинились на вулицях Львова чи довколишніх сіл. Зоозахисниця розповіла Tvoemisto.tv, що варто знати, коли береш собаку чи кота з притулку, та чому людям легше втопити тварину, ніж стерилізувати.
Фото: Христина Прокопчук-Чапаріна / Facebook
Тварина як річ та подарунок
В Україні тварин часто не вважають живими істотами. Є люди, які про меблі дбають краще, ніж про собак чи котів. Це можна пояснити тим, що ще за радянських часів тварин ловили, здавали на мило — так воно і відклалося в головах. До того ж, погано ставляться до тварин переважно літні люди та мешканці сіл. От ми переїхали зі Львова у село. Одного разу моя донька намалювала на урок картину сім’ї, де поряд з нами були наші собаки. Втім, вчителька їй сказала, що тварини — це не члени сім’ї. Я вважаю, що це неправильне виховання з самих початків.
Наприклад, у Стамбулі всі безпритульні тварини кліпсовані. Біля кожного кафе є килимки з мисочками для води і їжі. У них в Корані чітко прописано, що тварина має душу і вміє відчувати. Якщо людина після смерті хоче отримати краще життя — повинна піклуватися про тварин і не завдавати їм шкоди.
Дитині можна подарувати тварину, але одразу потрібно пояснити, що їй дарують друга, а не забавку, і що її потрібно доглядати. Цим ми вчимо дітей самостійності і відповідальності. Нашій доньці ми підібрали собаку, коли їй ще не було і двох років. Одразу чітко розповіли, що це не іграшка, а жива істота і член нашої сім’ї, що її потрібно годувати, водити до лікаря тощо.
Читайте також: Захистити пітбуля від ідіота. Чому потрібен психіатричний огляд потенційних власників собак
Кіт має ловити мишей, а пес — охороняти
У нашому селі неподалік Львова люди вважають, що кіт має тільки ходити вулицею і ловити мишей, а пес — сидіти на ланцюгу і гавкати, стерегти їхнє помешкання. І мене це дивує. Людям доводиться пояснювати неодноразово, що собака — це не охорона. У мене вдома три великі дресировані собаки, і водночас мій будинок обслуговує Державна служба охорони. Злодії легко можуть приспати собаку або привести кобелю сучку, за якою він побіжить, залишивши будинок. Собака може бути хіба так званим «дзвіночком». Наприклад, вона дасть знати, якщо хтось чужий йтиме вулицею чи хтось прийшов до вас.
Втім, у першу чергу, тварина — це твій друг. Тому в усьому світі ланцюг вважається знущанням. Собака може жити в буді, вольєрі, але не проводити все своє життя на метровому ланцюгу. Я навіть бачила на ланцюгах йорків та чихуахуа. А по селах присутнє ніби якесь гоніння за пафосом і статусом. Наприклад, люди передивилися «Гру престолів», понабирали хаскі і посадили їх на ланцюги.
Стерилізувати чи вбити
Коли ми говоримо з людьми про стерилізацію, то одні кажуть, що стерилізувати — це калічити тварину, інші ж не хочуть позбавляти собаку «задоволення материнства». Ще хтось вважає, що це гріх. При цьому викинути чи вбити тварину для них — не гріх. Більшість людей просто виносить ще сліпих щенят на смітники, де їх розгризають більші тварини. Ми думаємо, що тут нам могла б допомогти Церква. Під час служби можна було б інформувати людей, що стерилізація — це не гріх, не те, що вбивство.
У собак немає материнського інстинкту. Вони не хочуть народжувати і не планують створювати сім’ї. Якщо відлучити від собаки щеня, то вже за декілька місяців вона його не впізнає. До того ж, після народження щенят та особливо після прийому гормональних препаратів, які зупиняють тічку, у собаки можуть розвинутися ракові пухлини.
Читайте також: У Львові з дитячого екологічного центру викрали тварин, шукають свідків
Продаж тварин
Часом ми бачимо, як люди продають собак на ринках. Вони також не хочуть стерилізувати своїх тварин. Тих, кого вони не продали, — викидають на смітник.
Там, де справді розводять собак, їх реєструють, вакцинують. Фахівець ніколи не віддасть свого вихованця в зоомагазин чи на базар. Псів продають на виставках, а щенят бронюють задовго до їхнього народження. Весь цей процес фіксує Кінологічна служба України.
А от «розведенці» — це зовсім інше. Люди купують двох собак, вирішують займатися їхнім розведенням і продавати на OLX, не маючи за собою жодних документів, не глистогонять, не вакцинують. Та чому, коли за щеня платять 8-10 тисяч гривень, держава не отримує ні копійки? Приватні підприємці мають платити податок, а люди, які просто використовують тварин — ні. На мою думку, таких «бізнесменів» треба штрафувати, щоб їм стало невигідно цим займатися. Доброю є практика чіпувати усіх тварин, тоді матимемо їхній список, і можна прийти до людини та запитати, куди вона поділа цуценят.
Притулок у Львові
Львову потрібен притулок для тварин, особливо для щенят. Ні одна перетримка чи притулок з дорослими собаками не візьме цуциків, бо є небезпека ентериту чи чумки.
Наприклад, у Польщі притулки є прибутковими. Декілька ОТГ об’єднуються, наймають підприємця, який і будує їм притулок, держава його фінансує, а люди приходять і купують там тварин. У середньому собака з притулку коштує 170 доларів, а в Німеччині ця цифра коливається у межах 200-250 євро. За ці кошти живе притулок, а підприємець отримує заробіток.
Щоправда, у Львові не найгірша ситуація з безпритульними тваринами. Є ЛКП «Лев», є спільнота собачників.
Читайте також: Якби кожна людина мала собаку, ми б стали людяніші
Хто допомагає безпритульним тваринам у Львові
Переважно це молодь від 20 до 45 років. Є і багато старших людей, вони цього не афішують в інтернеті, але про них знають інші волонтери. Часом ми їм допомагаємо, адже за одну пенсію неможливо прогодувати багато тварин.
Я бачила, як в одній львівській квартирі живуть 12 собак і 20 котів. І їм нічого не бракує — всі нагодовані, справно гуляють. Можливо, це і не зовсім комфортно, але я розумію людей, які не можуть пройти повз тварин, яких викинули на вулицю.
Звичайно, є і багато психічнохворих, які понабирають тварин, а потім вони не мають що їсти, де спати і живуть в смородах. Для таких тварин потрібні спеціалізовані будиночки. Наприклад, у Києві вже почали робити буди, де котики приходять і сплять. Їх встановлюють в спальних районах — так, аби вони нікому не заважали. Такі ж будиночки можна створювати і для собак.
Дуже часто чуєш закиди: «Краще би дітям допомагала». Але кожен має право допомагати тим, кому хоче. Я вирішила опікуватися тваринами, бо в них немає підлості. Вони не будуть лицемірити, як іноді люди — усміхаються, а потім встромляють ножа в спину. Якщо собаці щось не подобається — вона щира, може гарчати або навіть вкусити.
Що потрібно пам’ятати перед тим, як узяти тварину з притулку
Тварина — це не річ. Вона може понищити ваші речі, може не одразу навчитися ходити в туалет. Вона потребує постійної опіки, на неї потрібні кошти. Взагалі це велика відповідальність, і люди мають бути готові виходити з собакою надвір навіть о четвертій ранку.
Потрібно розуміти, що тварина з притулку — травмована тварина. Її ображали, можливо, били — і тепер вона боїться. До неї потрібен особливий підхід. Якщо з собакою не працювати, не розмовляти, то вона буде просто гавкати і більше нічого. Одна з моїх собак майже півроку не ходила. Вона повзала, бо колись над нею знущалися. Ми півроку вдома намагались навіть голос не підвищувати, бо як тільки вона чула голосні звуки — одразу ж ховалася у куток. До такої собаки потрібне особливе терпіння. Але якщо знайти порозуміння з нею, то такої любові, як вона, не дасть жодне куплене цуценя.
Люди не повинні боятись допомагати. Коли ви бачите травмовану чи загублені тварину, то не бійтесь їй допомогти. Це лише в перший раз важко, а потім, коли розумієш, що можеш допомогти, ти вже не задумуєшся, а просто допомагаєш.
Є безліч скалічених, хворих тварин, яким дуже потрібна допомога. Якщо відкрити у Facebook, наприклад, «Спільноту собачників Львова», там є багато тварин, котрих лікують, прилаштовують. Не проходьте повз, адже ваша увага може комусь врятувати життя.
Розмовляв Андрій Костюк,
головне фото — Телеграф
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією
- «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
- Львівські готелі. Кому належать і чи є там російський бізнес
- Як убезпечити свій акаунт і що потрібно знати про ворожі хакерські атаки
- «Вимкнені телефони, є жива черга». Як працює Генконсульство Росії у Львові
- «Мій вітер повідчиняв усі вікна її життя». Історія кохання політв’язня Зеновія Красівського і правозахисниці Олени Антонів
- «Це загальноєвропейська справа». Іноземці, які лишаються у Львові, попри можливе вторгнення Росії
- «Замість страху та паніки моя відповідальність полягає в тому, щоб бути в Україні», – американець про те, чому він не евакуюється у США
- Усе почалось з пані Наді. Як бабусі з пансіонату «створили» власний бренд шкарпеток
- «Кожен має відчути нерв театру, тоді він успішний». Василь Вовкун про прорив у Львівській опері
- У Львові хочуть зберегти віллу «Сонячну» і відкрити тут музичну галерею
- Проректор, пластун та маркетолог. Історії тих, хто вже записався у Львівську тероборону
- Куди полетіти зі Львова. Еґер – вода, вино і соляна гора
- Львів і його райони. Звідки походять назви та де з’явились перші будинки
- Перехворіють усі. Завідувачка Covid-відділення вважає, що коронавірус може перейти в сезонну хворобу
- За два тижні львів'яни зможуть записуватися на військово-медичні навчання
- Як Винниківське озеро стало «басейном»
- «А хіба інші нації теж їдять сало?» Кілька думок про розвиток української кухні
- Раджу сісти і написати свій план. Психологиня про те, як не впадати у відчай через війну
- «Майдан не може вирішити все – ми мусимо вирішувати», – Мирослав Маринович
- «Був зруйнований, наче Троя». Як на Львівщині три родини викупили занедбаний палац і відновлюють його
- Куди полетіти зі Львова. Всі столиці Литви
- У пошуках свого коріння. Як віднайти предків
- «Остап знову збере усіх на Різдво». Як львівський художник гуртував у себе сотні колядників
- Різдво для Давидка. Історія маленького героя, якому вперше в Україні імплантували стимулятор діафрагми
- Він дуже поспішав жити. In memoriam Остап Лозинський
- Три історії львівських підприємств, яким допомогла COVID-19 Бізнес-клініка
- Чи зникне взимку сніг. Розмова із кліматологом
- Як українці святкують Різдво в Кракові. Фоторепортаж
- «Змінилося би все». Чи зможуть українці святкувати Різдво 25 грудня
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- Кожна п’ята дитина відчуває страх, що на неї наїде машина. Як підвищити безпеку біля шкіл
- Їх застануть ще наші правнуки. Чому одноразові підгузки – це погано і як перейти на багаторазові
- «Я тішився, як дитина в Діснейленді, коли відкрив Львів», – власник арткафе Te Amo Lviv
- Перезмінка о 5-ій ранку. Як батьки Юрчика зі СМА борються за життя сина
- «Став серцевиною». Історія першого Гарнізонного храму України
- «Нам треба збільшити рівень очікування до змін у державі», або Чого бракує економіці сьогодні
- Гідність, інклюзивність та рівність. Яким буде America House Lviv і коли його відкриють
- Нас називають «поспішайки». Як у Львові доглядають передчасно народжених дітей
- Діти самі роблять тести. Як у різних країнах світу дбають про школярів
- «Росія зчитувала наші дані». Львівський розробник про український аналог додатку для військових
- Писала серед карпатських гір. Листи молодої письменниці до своєї сім'ї
- Водіям тут не місце, або Що передбачає новий План мобільності Львова
- Wizz Air запускає нові рейси зі Львова та готується випередити МАУ. Інтерв’ю з президентом
- «Ресторанів з локальною кухнею буде все менше». Чому у Львові закрилася відома «Ґвара»
- Куди полетіти зі Львова: вікенд у Ґданську – місті, що стало феніксом
- Житло на заводі. Як у Львові на місці фабрик виросли «семицвіти»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До центру реабілітації диких птахів
- «Я не можу підвести маму». Історія дівчинки, яка об’єднала Львів
- Скільки цьогоріч платитимуть львів’яни за опалення. Пояснення експертів
- Не алкоголь. Якими є основні причини автотрощ на Львівщині та хто їх створює
- «Не-святий-святий». Історія мученика Омеляна Ковча