
Фото: DW
Чому Україна ігнорує досвід Тайваню у боротьбі з коронавірусом
Якщо більшість країн світу (включно з Україною) до березня не вживали суворих заходів для боротьби з поширенням коронавірусу, то Тайвань розпочав посилено готуватися до них ще 31 грудня 2019 року. Цього дня китайський лікар Лі Веньлян оприлюднив інформацію про «новий дивний грип» в Ухані.
Ця дата є особливою: за межами китайських соцмедіа майже ніхто ще тоді не поширював інформації про новий вірус, але тайванці, про острів яких китайці кажуть, що мають право забрати його силою, звертають увагу на голоси китайських інакодумців. Як наслідок, того ж дня вони запровадили систему перевірок для пасажирів рейсів з Уханю.
Читайте також: Ви порушили самоізоляцію або Що за глюк з додатком «Дій вдома»
Тайваню, що є за своєю сутністю «вільним Китаєм» і добре розуміє ставлення уряду КНР до поширення правди, вдалося уникнути суворих обмежень та режиму ізоляції завдяки своїй своєчасній реакції та концентрації на обов’язковому носінні масок людьми, які почуваються зле, та їхньому розповсюдженні. Станом на 14 травня на Тайвані коронавірусом були заражені 400 людей, з них померли -– лише 7. Населення острова – майже 24 мільйони людей.
Тайвань почув голос офтальмолога з Уханю
31 грудня 2019 року заступник керівника тайваньського Центру профілактики та контролю над захворюваннями Лу Їчунь переглядав китайські соцмережі і натрапив на попередження про новий дивний грип в Ухані. Цю інформацію поширювали Лі Веньлян, 33-річний офтальмолог з Уханю, та семеро його колег. Саме вони вперше публічно висловили занепокоєння через дивну хворобу, яка, як виявилося, була викликана новим коронавірусом.
Китайська влада покарала Лі, примусивши його підписати заяву про те, що він винен у поширенні неправдивої інформації. Він помер 7 лютого від коронавірусу, незважаючи на молодий вік. Одразу ж у китайській соцмережі Weibo став популярним гештег «#ми хочемо свободи слова», але, як повідомляє The Guardian, усі пости з цим гештегом були видалені пізніше того ж дня. Згідно з легендами, які зараз поширюють про життя Лі, він сказав на смертному одрі: «У здорового суспільства не може бути лише один голос».
Тайвань почув голос Лі і йому вдалося, принаймні поки що, не допустити поширення вірусу. Кількість хворих на Тайвані менша, ніж у таких маленьких країнах, як Ямайка, Мальта, або навіть у крихітній Найяснішій республіці Сан-Марино, цілком оточеній Італією.
Читайте також: Дерева твого міста. Як між гамірних вулиць Львова тихо живе 450-літній дуб
Незважаючи на надзвичайну реакцію Тайваню – навіть швидшу, ніж в Китаю – на спалах нової хвороби ще задовго до того, як вона отримала назву, Всесвітня організація охорони здоров’я відмовляється надати Тайваню членство в організації. Чому?
«Якщо говорити прямо, генеральний директор може надіслати країні запрошення лише тоді, коли буде зрозуміло, що держави-члени підтримають це, що генеральний директор має мандат, підстави для цього», – відповів речник ВООЗ на запитання про ігнорування Тайваню цією організацією. Якщо бути точними, то саме Китай (КНР) виступає проти членства Тайваню у ВООЗ. У 1949 році, коли комуністи захопили материковий Китай, скинутий ними уряд втік на острів Тайвань. Китай давно вважає Тайвань власною територію і погрожує економічними відплатними заходами тим, хто офіційно визнає його.
Коронавірусний портал Університету Джонса Гопкінса не визнає існування Тайваню
Широко цитований та шанований дашборд з кількістю хворих, створений в Університеті Джонса Гопкінса у Балтиморі, штат Меріленд, подає дані про хворих на Тайвані із зірочкою біля назви, так начебто Тайвань насправді не існує. У середині березня протягом кількох днів Тайвань відображався на дашборді Університету Джонса Гопкінса навіть не як країна, а просто як Тайбей [столиця] та околиці.
Читайте також: Чи здатні суворі карантинні заходи стримати коронавірус? Досвід інших країн
Посадовці з університету заявили, що вони просто дотримуються вказівок Всесвітньої організації охорони здоров’я. Тієї самої ВООЗ, яку з 2006 по 2017 рік очолював громадянин Китаю (КНР) і нинішній керівник якої, здається, прагне здобути схвалення Китаю, і яка відмовляється визнати існування Тайваню – навіть, можливо, зі шкодою для здоров’я всього світу.
Цікаво, що віце-президент Тайваню Чень Цзяньжень є епідеміологом, що отримав свій диплом в Університеті Джонса Гопкінса. Як міністр охорони здоров’я, він допомагав Тайваню подолати епідемію SARS (тяжкого гострого респіраторного синдрому) у 2003-2004 рр.
Бекграунд
Офіційна назва Тайваню – Республіка Китай. Натомість, материковий Китай – Китайська Народна Республіка. У 1949 році комуністи захопили весь материковий Китай, а скинутий уряд та його прихильники втекли на Тайвань. Спочатку Тайванем керували військові лідери, але протягом останніх десятиліть на острові розвинулася демократія.
Комуністична партія Китаю досі претендує на острів і погрожує економічною та іншою відплатою тим країнам, які захочуть визнати Тайвань. Як наслідок, більшість країн, включно зі США, підтримують лише неофіційні відносини з Тайваном. Україна, незважаючи на свій недавній досвід у ролі жертви зовнішнього гноблення, взагалі не підтримує з Тайванем відносин.
Хроніка боротьби з Covid-19 на Тайвані
- 21 січня: Через кілька тижнів після початку обстежень пасажирів на рейсах з Ухані, на Тайвані зафіксований перший випадок зараження новим коронавірусом.
- 24 січня: Уряд забороняє експорт захисних масок для обличчя на один місяць (пізніше заборону продовжили до кінця червня)
- 26 січня: У країні припинено все авіасполучення з Китаєм.
- 2 лютого: Школам наказали перенести початок весняного семестру (що мав настати після місячного Нового року) на два тижні.
- 6 лютого: Уряд запроваджує систему розподілу масок, яка дозволяє певним людям купувати маски у певні дні тижня. Водночас, уряд дозволяє громадянам надсилати невеликі партії масок друзям та родичам за кордоном через певні проміжки часу.
- 23 лютого: Медичним працівникам забороняють виїжджати за кордон до більшості країн, але інші громадяни ще можуть виїхати чи повернутися, хоча від подорожей без поважних причин радять відмовитися.
- 26 лютого: Державна алкогольно-тютюнова компанія переорієнтовує свої фабрики на виробництво засобів для дезінфекції.
- 19 березня: Більшості іноземців забороняють в’їзд на острів.
- 31 березня: В автобусах, поїздах та у зонах відпочинку на магістральних дорогах треба носити захисну маску.
- 14 квітня: Тайвань заявив, що нових випадків коронавірусу не було вже більше місяця.
Запитання, що залишаються
Чи Тайваню вдалося уникнути катастрофи, тому що його влада слухала не уряд, а інші голоси з Китаю?
Всесвітня організація охорони здоров’я ігнорувала успішний досвід боротьби Тайваню з поширенням нового коронавірусу і перші попередження про його появу. Їй більше залежить на захисті здоров’я людства чи задоволенні інтересів Китаю?
Україна з часів Євромайдану 2013-2014 рр. та російської анексії Криму є жертвою агресивного сусіда. Чому тоді уряд у Києві звертається до Китаю за допомогою у боротьбі з поширенням коронавірусу, не враховуючи великого успіху Тайваню, країни, з якою Україна має чимало спільного у геполітичному становищі?
Таїсія Семенова, Lviv Lab for Journalism and Democracy
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Цей медіа-продукт був створений TvoeMisto.tv за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст продукту належить виключно TvoeMisto.tv і не обов'язково відображає погляди USAID чи уряду США. Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання або використання будь-яким іншим способом без письмової згоди редакції та відповідного посилання на першоджерело, забороняється.
Вибір Твого міста
- Довіра потребує дій, або Рецепт успіху від Олега та Ірени Никулишиних
- «Гора Блаженств» неподалік Львова. Місце, яке варто відвідати
- «Тепер усі пацієнти хочуть бути тут». Як у Львові лікують військових у новому просторі
- «Більше не кіно». Як у центрі Львова хочуть змінити Будинок офіцерів
- Відсторонили голову громади, або Що сталося у Славському, де буде масштабний курорт
- Історія, якій близько 150 років. Як виживає легендарна книгарня НТШ у Львові
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами