
фотоколаж дмитра тарадайки
В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
В Україні цього року спостерігають дефіцит ріпчастої цибулі, яка є основним складником величезної кількості страв. За даними Нідерландської цибулевої асоціації, українські аграрії за підсумками 2022 і 2023 рр. отримають 732 тис. тонн цибулі, що на 29% менше торішнього показника і є найнижчим рівнем виробництва з 2015-го. Загалом вартість цибулі порівняно з минулорічною довоєнною зимою зросла на 260%, стверджує Bloomberg. Що відбуватиметься з цінами на продукти, яка ситуація на міжнародному ринку, чого Україна найбільше імпортує, а чого, навпаки, вивозить за кордон, Tvoemisto.tv розповів експерт аграрного ринку, ексначальник Головного управління сільського господарства та продовольства ЛОДА Іван Стефанишин.
Західні економічні видання почали готувати людей до дефіциту деяких продуктів харчування. І якщо торік мовилося про зерно, то тепер – про цибулю. Як за останній рік змінився показник врожайності цибулі в Україні та чи може ця овочева культура стати дефіцитною?
За 2022 рік валовий збір цибулі становив 732 тисячі тонн, що на 30% менше за попередній рік. А споживаємо ми її в Україні 750 тисяч тонн за рік. Зменшення валового збору сталося через низку причин. По-перше, погодні умови – посуха в липні та серпні. По-друге, воєнні дії, які «забрали» до 40% комерційної цибулі, адже територіями її вирощування є Харків, Херсон, Дніпро та Київ. Ці міста й області потрапили під обстріли, тому там проблеми зі збиранням урожаю. По-третє, 90% цибулі виробляють приватні господарства, ніяк не охоплені ринковими відносинами чи іншими зобов’язаннями. Тобто вони здебільшого не мають доступу до ринків. Наприклад, Львівська область отримала 45 тисяч тонн цибулі за рік, а зазвичай виробляє 62-63 тисячі тонн. Дефіцит цибулі спричинив і зовсім не організований ринок з точки зору системи прогнозування вирощування тих чи тих культур.
Що може вплинути на вартість цибулі?
Комплекс проблем дуже сильно вплинув і на цінову політику. Враховуючи складну логістику стосовно нас, деякі підприємці вже задекларували гуртову ціну в Україні – 1000 доларів за тонну цибулі. Тому ситуація не покращуватиметься, бо для цього немає джерел. Єдине, що зараз трошки «просів» долар, але наші підприємці також воліють перестрахуватися, і ціни будуть високі. Отже, зважаючи на урожай 2022 року, треба змиритися з такою ситуацією.
Яка тепер ситуація з урожайністю цибулі в Європі? Звідки ми можемо її імпортувати?
Маємо надію на Нідерланди, які постійно виручали Україну з цибулею. Але й вони почали переорієнтовуватися на вирощування інших культур, що потребують менших посівних площ. Тому цього року в Нідерландах знизилася врожайність цибулі на 20%, а це близько 45 тонн із гектара. Загалом у Європі посівні площі зменшилися на 9 гектарів. Конкуренція, яка сьогодні є на європейському ринку за ринки Центральної Азії та Єгипту, створює проблему підвищення тамтешніх цін. Наприклад, якщо взяти до уваги Казахстан, то там лиш одна Жамбильська область (колишня Джамбульська – Ред.) зібрала понад мільйон тонн цибулі – 46 тонн із гектара. Ця область дає 75% від усього збору врожаю у Казахстані. Центральна Азія для нас єдине джерело, звідки сьогодні можна імпортувати цибулю. Але там теж підвищили ціни втричі. В Таджикистані зараз ціна сягає 300 доларів за тонну цибулі на місці. Така ж ситуація в Узбекистані й Казахстані.
Читайте також: Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
Чи можна розв’язати проблему з дефіцитом цибулі та як саме?
Потрібно реорганізувати виробництво. Це має бути або кооперативна форма, або сільськогосподарське підприємство. В нас дуже низька продуктивність виробництва цибулі. Якщо взяти, наприклад, урожайний 2021 рік, то ми мали по Україні близько 20 тонн із гектара, а при добрих технологіях можемо мати як мінімум 40-45 тонн. Тут потрібна комплексна робота. Необхідно визначити на 2023 рік посівні площі яких культур мають бути на території областей, що не потрапили в зону бойових дій. Також варто запланувати, як перемістити вирощування стратегічно важливих видів культур у інші регіони, де менші ризики. Це функція ОТГ, котра повинна забезпечувати своїх мешканців продуктами харчування. Для цього в структурі має бути людина, котра володіє знаннями з агробізнесу. На жаль, цей процес зараз некерований.
Чи є такі ж проблеми з іншими продуктами харчування?
Це стосується не лише цибулі, а й картоплі. У цьому році вартість картоплі – 4 гривні за кілограм, що нижче від собівартості. Тож наразі є багато заяв сільськогосподарських підприємств, що вони цього року не садитимуть картоплю, і якщо до цього додадуться несприятливі погодні умови, то знову матимемо проблему. Сама структура виробництва овочевих культур і деяких інших видів продукції неправильна. Щодо зерна питань нема, адже його виробництвом займається сільськогосподарське підприємство, а не населення. Там, де працює підприємство, там є і рентні відносини, і ціна формується залежно від попиту-пропозиції. Але тепер, на жаль, усі зайняті лише експортом для того, щоби позбутися врожаю зерна попередніх років і звільнити базу зберігання для цьогорічного. Врожайність менша, і це зрозуміло, бо 30% території ми втратили, зокрема південь та схід, де вирощували зерно високої якості. Хоча критичної ситуації немає. Те, що Україна споживає і виробляє, дає їй можливість експортувати. Наразі експортовані понад 20 мільйонів тонн зерна в країни Євросоюзу та Азії. Саме тому дещо відчувається дефіцит зерна другого класу для випікання хліба. Що стосується олійних культур, як-от ріпак чи соняшник, тут теж проблем немає.
Читайте також: Яйця, цукор та олія. У Мінагро пояснили, чи буде дефіцит продуктів та чи зростуть на них ціни
А яка зараз ситуація з експортом на міжнародний ринок?
Ситуація на міжнародних ринках позначається й на ситуації в Україні, хоча загалом наш експорт – сировинний. І як показав минулий рік, великі обсяги сировини під час воєнних дій перевезти проблематичніше, аніж готовий продукт. Логіка проста: ми веземо сировину за кордон, а в супермаркетах готові харчові продукти купуємо за завищеними цінами. Тут треба стратегічно змінювати курс держави на поглиблення, додану вартість, максимальну переробку продукції для того, щоби мати для споживання готовий продукт. Це дуже глобальне питання. Сировинний експорт надто важливий з точки зору валюти. В попередні роки, показовим був 2021-ий, від експорту аграрної продукції Україна отримала майже 40% валютних надходжень. Тобто це фундамент функціонування національної економіки.
А чого Україна імпортує найбільше?
Якщо зважати на вартість, то найбільше в Україну ввозять риби й морепродуктів – близько 75%, а це 700 мільйонів доларів. Найчастіше заморожена й охолоджена риба імпортована з Норвегії, Ісландії, США, а молюски та інші морепродукти – з В’єтнаму. Також привозять різні фрукти і овочі, особливо тепличні, бо наші тепличні овочі дорожчі за турецькі. Все це сумарно становить до 2 мільярдів доларів. Крім того, останнім часом збільшився імпорт м’яса, тому що багато підприємств, які виробляли м’ясну продукцію, тепер у зоні бойових дій.
Наталія Вареник
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»
- Тут виробляли вино і повидло. Як у Львові ревіталізували фабрику
- «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон та Львівську політехніку
- За скільки можна орендувати квартиру у Львові. Де найдешевше, а де найдорожче
- «Діти – немов ті їжачки». Як у Львові допомагають прийомним сім’ям
- «Наша мета проста – зекономити гроші та перенаправити їх на армію»
- Валерій Пекар: «Нам потрібна перемога, але щоб її здобути, треба знати, що це»
- «У центрі Львова пустує історична пам’ятка?», або Чим живе Будинок вчителя
- «Коли чоловік у війську, ви підтримуєте Україну». Як жінки розвивають фермерство
- Право на гідну старість. Що відбувається у Львівському геріатричному пансіонаті
- «Казали «інвестуйте, і проблем не буде». Чи продовжить роботу у Львові Медичний центр NOVO
- «Це ідентифікація». Як «Дриґ» вчить традиційних танців у Львові
- «За цю мову вбивали». Як кияни писали Радіодиктант національної єдності
- Потяг чи автобус до Польщі. Як краще доїхати, купити квитки та які мати додатки
- «Мені ж лише 35, який там рак? І через кілька місяців мені його діагностували»
- Перевіряти, навіть коли не турбує. Про УЗД молочних залоз у жінок і чоловіків
- Сила трьох площ, або Чому привокзальний район у Львові потребує оновлення
- Місто в місті. Як у Львові створюють інноваційний парк
- Скільки чоловіків у Львові повторно стали студентами і чи отримають повістки
- Коровай і танці в народних строях. Чи доречні вони під час війни
- Тіло без болю. Яким має бути дієвий лікувальний масаж
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львову бракує водіїв, або Чи почнуть жінки кермувати автобусами
- Пам’ятка архітектури XXI століття? Або про дискусію щодо готелю на Міцкевича
- Мобілізація на Львівщині. Що з повістками та хто має стати на військовий облік
- «Ілон Московит». Як українці відмовилися від «церкви Маска»
- «Війна триває, а спецзаклад пустує!» Чи запрацює протезний завод у Львові
- «Тут парк із косулями, а нам показують 10-поверхівки», або Ще раз про Під Голоском
- «Ви бачили Під Голоском? Ми такого не хочемо». Де у Львові буде новий мікрорайон
- «Не чекайте, поки вас запакують у «пазік». Як Азов набирає бійців
- «Люди самі звикли давати у кишеню?», або Що відбувається у львівській онколікарні
- «Гармати били, а ми наступали…» Історія захисника, який пішов слідами діда-оунівця
- Зустрічаємо Героїв. Як ІТ-компанія ЕРАМ підтримує і допомагає адаптуватися ветеранам
- «Мій тато – герой». Як на Львівщині присвоюють звання
- Дахи Козловського, або Як «Лисиця бореться зі змією»
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись