
ілюстрація: Freshwallpapers
Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
Чергова онлайн-дискусія медіа-хабу «Твоє місто» із серії «Як перетворити кризу у можливість», метою якої є почути бізнес, що йому найбільше болить у час пандемії, наштовхнути на ідеї, а також – витягнути позитиви з кризи.
Цього разу дискусія присвячена галузі гостинності і подій. Що відбувається тут, які перспективи на найближчий час і наступний рік та які з’явилися інноваційні рішення.
Великий запас несподіванок та дивитися кризі в очі
Виконавча директорка Leopolis Jazz Fest Наталія Горбачевська каже, що навіть з урахуванням того, що компанія займається однією подією у рік і їй вдалося краще підготуватися до пандемії, все ж наробили багато помилок. Пояснює, що думала, що за 10 років існування фестивалю були до всього готові, однак виявилося, що є ще «великий запас несподіванок».
Головний висновок у тому, що не було створено резервного фонду на такі випадки. «За 10 років проведення ми могли б його сформувати і він би був рятівним колом. Ми б набагато впевненіше себе почували», – каже вона.
А ще ігнорували онлайн-можливості і ті матеріали, які накопичувалися на концертах Leopolis Jazz Fest. «Звичайно, що би зараз не відбувалося онлайн, це не замінить ні «живі» концерти, ні «живих» зустрічей. Але ігнорувати ми не мали права. І це другий висновок карантину», – зазначає Наталія Горбачевська.
Також компанія могла б завчасу записувати концерти, обговорювати з музикантами питання авторського права та підписувати контракти. Натомість усе довелося вирішувати в авральному режимі.
Читайте також: Гнучкість і командний дух. Як епідемія вплинула на ринок праці та яка тут роль HR
За її словами, наступного року доведеться не тільки організувати «живі» концерти, але отримувати всі права на онлайн-контент, який можна використовувати в майбутньому. «Це додаткові гроші, час, юридичні зусилля, іноді непрості переговори, але це потрібно робити», – наголошує виконавча директорка Leopolis Jazz Fest.
Ще один висновок, який вона зробила у період карантину, це те, що треба прислухатися до інтуїції. Зокрема, вона врятувала, коли Наталія Горбачевська наполягла, щоб в контракти з музикантами включили позицію про коронавірус, що допомогло домовлятися з ними зараз.
У свою чергу, засновник сервісу з продажу квитків на концерти і фестивалі Gastroli.ua Ростислав Кулик особливістю свого бізнесу називає те, що компанія не може припинити продавати, оскільки за усе раніше заплатили.
За його словами, загалом через пандемію по всій Україні перенесли 2,5 тис. концертів, з них у Львові – десь 160 подій і 80% з них – на осінь, що теж є проблемою. «У дощовому Львові то є велика проблема. Тільки за тиждень ми перенесли чотири концерти під відкритим небом», – каже він.
Зараз, наголошує Ростислав Кулик, компанія уже реально розуміє усі проблеми, яких більш, ніж достатньо.
«Коли ми говоримо загалом про індустрію, то йдеться про сотні тисяч людей, які зв’язані з продакшеном. Зокрема, в Україні тільки 240 продакшн-компаній, в яких працюють 27 тис. людей. І зараз ці люди без роботи», – розповідає він.
Найбільшою проблемою Ростислав Кулик назвав відсутність розуміння, де та точка, з якої можна буде починати організовувати події.
Інші проблеми він ділить на дві категорії. Перша – це великі події і те, що з відомими музикантами неможливо перепідписати контракти навіть на 3-4 роки вперед. А це десятки мільйонів проданих квитків і фінансові та іміджеві втрати. Друга – це сотні дрібних концертів. Компанії не можуть собі з ними дати раду, банкрутують і підставляють уесь сегмент людей, які працюють у галузі. «Якщо людині довго морочили голову, а потім так і не провели концерту і не віддали гроші, то навряд чи вона знову купить квиток», – пояснює він.
Читайте також: Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
З попередніх криз Ростислав Кулик виніс те, що завжди була можливість відкотити ситуацію назад. Зокрема, у 2008 році, коли відбулося різке падіння гривні, та після подій на Майдані, анексії Криму та початку війни з РФ. «І тоді в економічну кризу, і після Майдану був великий приріст. Люди замучилися сидіти у кризі і у нас проходили події значно краще», – сказав він.
Зараз, за його словами, ситуація є набагато гіршою, бо усі залякані і не впевнені у завтрашньому дні, тож продати квиток – нереально.
Разом з тим, Ростислав Кулик обурюється тим, що відбувається у нічних клубах Києва та Одеси. «Я розумію тільки два основні правила. Перше – якщо ви забороняєте, то це робіть для всіх. Те ж стосується і дозволів. Не може бути, що нічні клуби розриваються від гостей, артисти виступають на закритих подіях, дні міст збирають по 50 тисяч, а ті події, які ми хочемо провести – не можна».
Недолуге державне управління та «Врятуймо фестивалі» у Франції
Виконавча директорка Leopolis Jazz Fest Наталія Горбачевська теж не розуміє політику заборон в Україні: «Так виглядає, що зараз кваліфікована якісна компанія з репутацією сидить без роботи, а будь-хто інший – працює і заробляє».
На недолуге державне управління скаржиться і заступниця директора Львівської національної філармонії та керівниця оркестру INSO Lviv Іоланта Пришляк. «Ця ситуація з короною дала мені бачення, як далі рухатися і чітке розуміння, що на сьогодні держава не дає можливості для розвитку», – каже вона.
Зокрема, за її словами, в країні заборонили роботу симфонічних оркестрів, однак ніхто не дав відповіді на те, як люди мають виживати.
Іоланта Пришляк наголошує – важливо, щоб не заважали. «Ми самі собі полегшуємо життя, вводимо якісь нововведення, робимо життя можливим завтра», – пояснює вона.
Читайте також: До яких змін готується бізнес восени. Паніка, треба вистояти і розширення горизонтів
Компанії Global Events довелося скасувати з березня близько 70 подій, розповів її засновник Денис Ринський. За його словами, тенденція зараз така, що корпоративний клієнт почав оптимізовувати бюджети, тому якийсь період івентів (подій) не буде.
Денис Ринський теж нарікає на бездарну, безвідповідальну політику української влади щодо креативних індустрій. «Нелогічні, безвідповідальні. Виливаються різні речі в ЗМІ, жоден організатор не витримає цього», – нарікає засновник компанії.
У свою чергу, Ростислав Кулик радить українській владі подивитися, як чиновники допомагають бізнесу в інших країнах світу. За його словами, зробити це дуже просто – зайти в мережу і прочитати, які кошти виділяються на допомогу, як працюють ініціативи, законодавство і головне – цей досвід країни напрацювали ще до кінця березня.
«Мені дуже сподобалась ініціативна група у Франції, яка складається з трьох людей – міністр культури та двоє його заступників, які напрацювали програму «Збережемо фестивалі». Вони розробили всі компенсаційні механізми, проговорили їх з компаніями. Зробили законодавчо повернення квитків і організували процес таким чином, що вдалося зберегти тисячі робочих місць», – розповів засновник сервісу Gastroli.ua.
За його словами, в галузі креативних індустрій в Україні потрібно запровадити податкову дерегуляцію, увести компанії в єдине податкове поле. «Чому ІТ в Україні розвивається? Усі ФОПи платять податок 5% – як результат – ми щорічно експортуємо ІТ-послуг на 1,5 млрд доларів. Чому розвивається будівництво? Бо єдиний податок з обороту при продажі квартири – 6%. Немає іншого шляху, як зараз зняти всі обмеження», – каже він.
Читайте також: Споживач у часи карантину. Ще трохи наляканий / переосмислив свої потреби
Також Денис Ринський наголошує, потрібна якась точка росту, яка витягне індустрію. Для прикладу, це може бути будівництво, реконструкція концертних залів, мультифункційних арен. В результаті, отримають роботу квиткові оператори, музиканти, прокатні компанії.
Підкомітет ВРУ з креативних індустрій та справжня цінність втраченого
Голова Наглядової ради ТМ «Молокія» та організатор Ділового форуму Володимир Глащенков зазначив, що з організацією таких подій теж зараз важко, і тільки завдяки партнерам вдається щось здійснити.
За його словами, у такі моменти, як зараз, дуже важливо підтримувати креативну індустрію, бо це необхідно для суспільства. Як приклад, він наводить виділення компанією коштів на Львівський півмарафон. «Ми 5 років були партнерами і розуміючи, що він переживає зараз неймовірний виклик, і цього разу допомогли», – зазначив він.
За словами бізнесмена, держава зараз не готова до якихось податкових регулювань в креативних індустріях, оскільки в інших галузях не приймаються правильні рішення. «Перед виборами декларується, що буде податок на виведений капітал, а потім усі про це забувають. Тож не має бути ілюзій», – наголошує Володимир Глащенков.
«Має бути політична воля і відповідальність, яку мають взяти на себе люди, які говорять в телевізорі. Розуміння, що ми теж люди, в нас є сім’ї, кредити і багато інших речей, – додає засновник компанії Global Events Денис Ринський.
Іоланта Пришляк не вірить, що чиясь політична воля може розв’язати усі українські проблеми. «Ми повинні припинити ображатися на державу, зібратися у вузькому колі і вирішити, що ми можемо робити. Зараз настав час, коли низи можуть диктувати умови верхам».
Натомість Ростислав Кулик намагається змінити ситуацію і скаржиться на бюрократію у владі. Зокрема, триває робота над створенням підкомітету з музичної індустрії у Верховній Раді. А також напрацьовані конкретні пропозиції з законодавчого регулювання цієї галузі.
Читайте також: «Лідерство в період глобальних викликів». Скромність, стресостійкість та смиренність
Однак на те, щоб достукатися до влади, пішло не менше трьох місяців. «Це публікації артистів, створення профспілки представників музичної індустрії, залучення Всеукраїнської асоціації масових заходів, офіційні запити. І в якийсь момент вони прозрівають і розуміють, що креативні індустрії – це 4% ВВП України», – розповів він.
Наталія Горбачевська, підсумовуючи дискусію, наголосила, що для того, аби відчути цінність якихось речей, інколи добре їх втратити – тоді починаєш їх краще розуміти. «Можливо, пройшовши такі різкі втрати, люди зрозуміють і відбудеться глобальне переосмислення», – зазначила виконавчий директор Leopolis Jazz Fest.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
«Твоє місто» спільно з Львівською бізнес-школою УКУ реалізовують проєкт «Підтримка українського бізнесу в час кризи», який виконується в межах Проєкту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Вибір Твого міста
- Зателефонували під ранок. Як не прокинутися з «мінусовим» балансом на картці
- Як виглядає Палац Гредлів, в якому планують відкрити туристичний центр Карпат
- Коли дитина боїться дихати. Як Covid-19 впливає на дитячу психіку
- Нові штами і утричі більше хворих. Як змінився Covid у Львові і у світі. Інфографіка
- Чи лікувати пневмонію вдома. Інтерв’ю з пульмонологом
- Я хочу, щоб мене почули. Чому медсестри виїжджають на роботу за кордон
- Як зробити громаду успішною. Розмова з керівником Асоціації рад Львівщини
- Ми даруємо не цукерки, а підтримку і любов. Як працює БФ «Рідні» у Львові
- Безпечна сповідь і чистота у серці. Як у Львові на карантині проводять Таїнство сповіді
- За що платить Covid-пацієнт і скільки коштує день у львівських лікарнях
- Жінки в ІТ були завжди. Чому ця професія не має статі
- «Червоні прапорці» аутизму. На що батькам звертати увагу в розвитку дитини
- Якими новими медпослугами з 1 квітня можуть безоплатно користуватись львів'яни
- Що правда, а що – ні. Фактчекінг звернення депутатів щодо Андрія Білого
- «Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
- Найважче, коли пацієнти помирають від ускладнень. Лікарка про рік роботи з Covid-хворими
- Коронавірус у вагітних. Як захиститися, чи можна вакцинуватися і які є ризики для дитини
- Плани і реальність. Що недоговорює про закупівлю і ремонт транспорту ЛМР
- «Вірус справді змінився». Яким зараз є портрет хворого на Covid-19
- «Це бізнес». Чи вигідно Львову віддати два ринки та що буде із землею
- Без меж. Як дистанційне навчання впливає на психіку дітей і підлітків
- Велич та особливий шарм. Як на вулиці Котлярській у Львові відновили 150-річну браму
- Куди полетіти зі Львова: Луксор – вічне місто фараонів
- «Святкуємо день народження». Спогади львів'янки про період підпілля УГКЦ
- УПівка на псевдо «Домовина». Бо ніколи нікого не зрадила
- Перехрестя шести вулиць. Чому так складно проїхати Сахарова – Вітовського і що з цим робити
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у БФ «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»