
Колаж: Дмитро Тарадайка
Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
Коронавірусна хвороба забрала подружжя Богдана і Ганни Городенчуків із різницею в один день. Богдан Ярославович помер 10 листопада на 80-му році, а 11 листопада – його дружина, їй було 79.
Працювали до останніх днів
Подружжя працювало у Сокальській центральній районній лікарні 56 років. Богдан Ярославович був гастроентерологом та лікарем-терапевтом, а Ганна Миколаївна – акушером-гінекологом, завідувала гінекологічним відділенням.
Колеги розповідають про них з тремтінням в голосі, кажуть, що важко вірити і приймати, що їх не стало через Covid-19. Обидвоє пережили чимало: Ганна Миколаївна поборола рак, Богдан Ярославовчич – пережив шунтування серця. З вересня він пішов на пенсію, а пані Ганна ще працювала, допоки не захворіла.
Читайте також: Людина-фортеця. У пам'ять про медика-майданівця Василя Савенка
Головний лікар Сокальської центральної районної лікарні Роман Швед каже, що пані Ганна ніколи не відмовлялась від важких і відповідальних завдань. До останніх днів була оперативним хірургом і завжди була готова рятувати.
«Ганна Миколаївна вміла працювати з людьми, вона у будь-яку хвилину могла прийти на допомогу. Врятувала не одне життя – і дитяче, і жіноче. До останніх днів була оперативним хірургом. А ще вона була патріоткою», – щиро каже медик.
Додає, що Богдан Ярославович був добрим колегою. «Ніколи не чув щоб він казав, що не має часу. У нього завжди було чимало роботи. Він до 2011 року був завідувачем гастроентерологічного відділення», – говорить головний лікар.
Нині достеменно невідомо, де саме заразились ковідом подружжя. «Лікарі працюють у самій гущі, тому казати, що лікар захворів десь «на стороні» – це трохи неправильно, нечесно. Ніхто того достеменно не знає. Але ризики у нас найбільші, ми з ранку до вечора у ризику. Вони зо два тижні хворіли, може трохи більше. Їх госпіталізували до Львова», – додає Роман Швед.
Читайте також: Була там, де важко. У пам’ять про лікарку-анестезіолога Ірину Федоришин
Вчилась в них і медицини, і «людськості»
Колега, лікар-дерматолог Любов Данилкова пригадує як почала дружити з пані Ганною.
«Я трохи молодша від них. Коли ми з чоловіком приїхали у Сокаль і влаштувались на роботу у лікарню, то вони вже працювали. Вони дуже швидко нас прийняли. Богдан Ярославович був дуже спокійний – на нього справді можна було покластись. Коли народила другу дитину, у мене був сепсис (зараження крові – ред.), він допомагав, приходив у лікарню. Потім став хрещеним мого другого сина. Ганна Миколаївна була щирою. Ніколи не бачила ані нервів у них, ані сварок», – пригадує жінка.
Любов Володимирівна каже, що багато чого навчилась від старших колег – і не тільки у медицині, якою ті жили.
«Людськості у поведінці до товаришів, до пацієнтів навчилась. У них у хаті часто збиралися і діти, і внуки – їх у них п’ятеро. Завжди шумно було, а Ганна Миколаївна дуже смачно готувала, пекла завжди», – розповідає пані Любов.
Юрій Тейкало знав пані Ганну із дитинства, батьки були колегами, дружили. Коли він став гінекологом і влаштувався на роботу у Сокальській центральній районній лікарні, то Ганна Городенчук стала його вчителем і він гордий з того, що вчився у неї.
Пані Ганна до останнього оперувала, попри поважний вік та проблеми із суглобами. «Була дуже добрим фахівцем. До нас на лікування, пологи їхали люди з різних областей. Мала проблеми із колінним суглобом. Було їй важко, але попри це стояла та оперувала, – пригадує він.
Пригадує, що Ганна Миколаївна мала стримане почуття гумору, але колеги її добре розуміли. «Переживала про те, щоб когось не образити. Але колеги добре розуміли той її артистизм», – додає він.
Згадує, якось до лікарні прийшли мама з донькою 17-18 років. Та скаржилась на біль у животі, хоча уже було видно, що животик кругленький. Мати, звичайно, запевняла, що її донька не вагітна та коли з’ясувалось протилежне, то Ганна Миколаївна по-доброму сказала, що сталося «диво».
За його словами, пані Ганна не одне життя врятувала щирою розмовою. Іншого разу жінка зі своєю донькою просили зробити аборт, щоб по селі не пішов поголос. «Дуже довго розмовляла Ганна Миколаївна з ними. Вона переконала їх залишити дитину. Зараз та людина доросла, може навіть не підозрює, що пані Ганна врятувала йому життя», – говорить лікар.
А ще пані Ганна дуже любила працювати на землі, квіти, дерева у саду, городина всяка. У неї все було своє. Мала бджоли. «Було якось сім’я втекла. Каже Ганна Миколаївна мені: «Ти вже добудь зміну, а я трохи раніше біжу, бо рій втік». Кроликів ще мала і котів. Кішка понароджує і пані Ганна вже пропонує усім». Кого заберуть, а решту залишала», – пригадує Юрій Тейкало.
Бути лікаркою, як мама
Доньки Богдана і Ганни Городенчуків також стали лікарками. Марта Тот працює неонатологом. Згадує, що відколи почалась епідемія, дуже хвилювались за батьків.
«Коли почалась епідемія, мама була три місяці у відпустці. Влітку знову вийшла на роботу. Батько також взяв відпустку за свій рахунок, а у вересні звільнився, на пенсії був. Якось раптом захворів мій чоловік і батько. У тата відразу з’явилася висока температура, кашель. Повезли його до Львова, під нагляд сестри Зоряни. У нього проблеми із серцево-судинною системою, знали, що легко та хвороба не мине. Мама поїхала з батьком. Через чотири дні і вона захворіла», – пригадує жінка.
Читайте також: Працювала до останнього. У пам’ять про керівницю міського лабцентру Галину Михальчук
Захворіла ціла родина. «Зоряна лежала в одній палаті з татом. Вона була надзвичайно вимучена, хвороба виснажила, і за батьком постійно наглядала», – додає Марта Тот.
Про батьків жінка розповідає ледь стримуючи сльози. Пригадує, що батько любив співати, навіть організував хор у лікарні, умів грати на скрипці. За ним у родині були всі «чоловічі» справи, умів і речі лагодити, і сімейні справи вирішувати добре. Мама, пані Ганна, багато встигала, дозвіллям у неї були її бджоли, квіти, город. Вона тішилась новим саджанцям, доглядала сад, у подружжя була теплиця.
Марта Тот пригадує, що дитиною рідко бачила батьків, вони багато працювали.
«Допомога іншим – це було передусім. Тата чи маму могли викликати чи вдень, чи вночі. Вони ніколи не відмовляли. Мама ніколи не казала, що змучена чи невиспана. Її бабуся була повитухою, можливо те, що вона стала акушер-гінекологом – це завдяки бабусиному дару. Коли я вчилась у школі, то практично їх не бачила, могла не бачити маму тижнями», – каже пані Марта.
Читайте також: МОЗ готове подати заявку, щоб ВООЗ направила в Україну медиків
Вона додає, що батьки її з сестрою, завжди стимулювали до навчання, бо зусилля у освіті ніколи не будуть марними, вони дадуть і успіх у житті, і задоволення. Вона нині намагається бути справжньою лікаркою – так щиро, як мама.
«Я працюю з новонародженими. Якщо є дитина, яка потребує уваги, лікування, то не думаєш про себе, що невиспана, втомлена. Всю себе віддаєш тій дитині. Я бачила, що так працює мама, так працюю сама. Знаєте, кажуть, світячи іншим, згораю сам...», – ледь чутно схлипує вона.
Фото із сімейного архіву Богдана та Ганни Городенчуків
Вікторія Савіцька
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей