
фото: соцмережі
Якими новими медпослугами з 1 квітня можуть безоплатно користуватись львів'яни
«Ми фінансуємо не медичні заклади, а послуги, що у них надаються, за програмою медичних гарантій. Ідеться про первинну ланку медицини, спеціалізовану медичну допомогу – вузьких спеціалістів, стаціонарну допомогу, екстрену допомогу. Також в межах цього діє програма «Доступні ліки», – на початку розмови нагадує Мар’яна Возниця.
Цього року до розробки Програми медичних гарантій, говорить директорка Західного департаменту НСЗУ, залучили велику кількість фахівців – 19 експертних груп тільки від Служби.
«Це було близько 380 експертів. Вони працювали до 4-х місяців. За один стіл сідали і пацієнтські, і лікарські організації, і представники громадського сектору, і Національної академії медичних наук, і МОЗ, і бізнесу, і ВООЗ. Я, як лікар, дуже радію, що вирішують не тільки МОЗ і НСЗУ, а ще й залучені наші колеги», – каже Мар’яна Возниця.
Що нового для пацієнтів?
Торік за Програмою медичних гарантій договори із закладами охорони здоров’я укладали в межах 28 пакетів медичних послуг. Зараз програму, каже директорка департаменту НСЗУ, розширили, деякі пакети стали більш деталізованими. Загалом цьогоріч є 34 основних пакети, Covid-пакет, а також пакет, що стосується вакцинації від коронавірусу.
Це означає, що у 2021 році пацієнти зможуть отримати більше медичних послуг без додаткової оплати, адже вони – гарантовані державою.
Читайте також: «Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
Так, виокремлюється пакет стоматологічної допомоги для дітей і дорослих. Утім, дорослі зможуть отримати безоплатну медичну допомогу тільки в екстрених випадках і тільки у медзакладах, що уклали договори з НСЗУ.
Із 1 липня почне діяти ще один пакет медичних послуг – лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах. Це стосується людей із хронічним захворюванням нирок.
Також в окремий пакет виділили амбулаторне ведення вагітності або сімейним лікарем, або лікарем жіночої консультації.
«За кожен місяць, коли вагітна перебуває під спостереженням лікаря і він надає їй якісний супровід – додається 720 грн. Лікар буде зацікавлений, щоб вагітність була максимально доношена, жінка була здорова. Це дуже важливо», – говорить Мар’яна Возниця.
Також зростає тариф на лікування та догляд за передчасно народженими малюками. Так, за неонатальну допомогу дитинці з масою тіла до 1,5 кг медзаклад отримуватиме 113 тис. грн за випадок. Сума змінюється в залежності від маси малюка. Тобто виходжування поспішайок фінансує держава, а не батьки.
Ще один новий пакет на 2021 рік – лікування та супровід пацієнтів з онкогематологічними та гематологічними захворюваннями у дорослих та дітей. Раніше ці послуги були «розкидані» між іншими пакетами.
Цьогорічною новинкою Програми медичних гарантій є стаціонарна психіатрична допомога, вартість якої залежатиме від того, наскільки складними будуть випадки лікування. У лікарні, каже Мар’яна Возниця, мають лежати пацієнти, які дійсно цього потребують і не можуть отримати допомогу в інших умовах. Допомогти у цьому має концепція психіатричної допомоги, що містить детальну класифікацію захворювань.
Окрім того, із 1 липня почнуть працювати мобільні мультидисциплінарні команди, що надаватимуть психіатричну допомогу пацієнтам, які перебувають удома під наглядом близьких і не потребують госпіталізації.
Деякі зміни, розповідає Мар’яна Возниця, стосуватимуться і медичних послуг, що надаються хворим на туберкульоз.
«Ідеться про амбулаторну допомогу і діагностика і допомогу тим, хто ще не має діагнозу туберкульоз, але має підозру на це захворювання», – пояснює директорка Західного департаменту НСЗУ.
Детальніше про те, які медичні послуги в тому чи тому випадку гарантовані пацієнтові державою, можна дізнатись за посиланням.
Читайте також: Найважче, коли пацієнти помирають від ускладнень. Лікарка про рік роботи з Covid-хворими
Додамо, що безоплатно скористатись медичними послугами на первинній ланці можуть ті, хто уклав декларацію із лікарем. Отримати безоплатно допомогу вузьких спеціалістів або в стаціонарі можна за електронним направленням від сімейного лікаря. Утім, направлення не потрібне, якщо ідеться про невідкладний випадок або про прийом у гінеколога, стоматолога, педіатра. Якщо ж людина не уклала угоду на первинній ланці, вона може отримати безоплатно лише екстрену та невідкладну допомогу. В інших випадках, каже Мар’яна Возниця, імовірно доведеться заплатити за тарифами, встановленими лікарнею чи поліклінікою.
Що з ліками?
У 2021 році продовжує діяти програма «Доступні ліки», яку і надалі поступово розширюватимуть.
Окрім того, якщо торік у деякі тарифи не закладали витрати на медикаменти, адже для цього були державні закупівлі, то зараз це змінюється.
«Минулого року пакети на інсульт, інфаркт і пологи ділилися – частина оплачувалась через програму медичних гарантій, а частина – через державні закупівлі ліків. Цього року частина ліків вже є в тарифі, що оплачуються за цими пакетами. Тобто коли заклад контрактується на цю послугу, він сам купує препарати, а ми оплачуємо», – каже Мар’яна Возниця.
Читайте також: Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять щит від коронавірусу
Так, тариф на пологи зріс до 10 382 грн. Тепер роділлі точно не мають купувати жодних препаратів – про це подбає медзаклад. І йдеться не лише про ліки, яких немає у вільному доступі.
«Вагітність, пологи, неонатальна допомога – це надважливі пакети. Це про життя, про здоров’я, про майбутнє», – говорить Мар’яна Возниця.
Що нового для лікарів?
У листопаді минулого року зросла капітаційна ставка (тариф за угоду і ведення пацієнта) для лікарів первинної ланки. Тож поки її не переглядатимуть. Але з 1 червня сімейні лікарі, терапевти і педіатри зможуть отримати +5% за досягнення індикаторів вакцинації. Ідеться про базові планові щеплення – як-от від кору, дифтерії тощо.
«Це хороший стимул для закладів, щоб підтримувати вакцинацію і це поширена практика в країнах, що працюють за схожою системою фінансування медичних послуг», – говорить директорка департаменту НСЗУ.
Читайте також: Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
Так само з 1 червня будуть нововведення для медиків екстреної медичної служби – вони отримуватимуть +5% за правильну маршрутизацію пацієнтів з підозрою на інфаркт та інсульт.
«Коли пацієнт викликає карету швидкої і є підозра на інфаркт чи інсульт, то бригада має везти його не в першу ліпшу лікарню, а одразу у профільний заклад, що має контракт з НСЗУ і де можуть надати потрібну допомогу. Не має бути так, що пацієнта кудись привезли, там визначили причину, а потім повезли далі», – пояснює Мар’яна Возниця.
У 2021 році продовжує діяти Covid-пакет, за яким контрактують медзаклади. А, окрім того, з’явився пакет «Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії». Наразі він не діє. Укласти договори за ним можна буде наступного місяця після скасування в Україні карантину. Ідеться про те, що на 300 тисяч населення має бути хоча б одна інфекційна лікарня, що готова буде швидко відреагувати на раптову епідемію.
Хто укладає угоду з НСЗУ
Щоб стати учасником Програми медичних гарантій, медичний заклад – комунальний або приватний – чи фізична-особа підприємець, що надають медичні послуги і мають відповідну ліцензію, повинні бути підключені до електронної системи охорони здоров’я. Національна служба здоров’я не веде паперового документообігу – зовсім.
«Для співпраці з нами медзаклади повинні мати чинну медичну ліцензію і мають бути підключені до електронної системи охорони здоров’я. Статистику для фінансування ми тепер братимемо виключно нею», – каже Мар’яна Возниця.
Звісно ж, медзаклад або лікар-ФОП повинен мати усе необхідне обладнання для надання послуги, на яку він укладає угоду з НСЗУ.
Читайте також: Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
При Службі, говорить директорка Західного департаменту, працює Академія НСЗУ, що має багато навчальних модулів на різні теми для медиків та медичних управлінців. На платформі вже зареєструвались 75 тисяч користувачів.
«Зокрема, як правильно закодувати захворювання, вести електронні медичні записи, щоб отримати кошти за всю надану допомогу. Також ми готуємо різноманітні вебінари – від сервісу в лікарні до того, як заповнювати медичні висновки про народження дитини в пологовому будинку, про навички лікаря первинної ланки», – каже Мар’яна Возниця.
За 2020 рік за програмою медичних гарантій у медзаклади Львівської області перейшло 6,2 млрд грн. 1,2 млрд отримали заклади первинної ланки, 3,3 млрд – спеціалізована медична допомога, 1,2 млрд – заклади, що надають допомогу Covid-хворим. А за перший квартал цього року Львівщина отримала від НСЗУ вже 1,2 млрд грн.
За даними станом на 1 квітня 2021 року, 117 медзакладів Львівської області, з яких 22 ФОПи, уклали з НСЗУ 156 договорів на 475 пакетів послуг загалом.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією
- «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
- Львівські готелі. Кому належать і чи є там російський бізнес
- Як убезпечити свій акаунт і що потрібно знати про ворожі хакерські атаки
- «Вимкнені телефони, є жива черга». Як працює Генконсульство Росії у Львові
- «Мій вітер повідчиняв усі вікна її життя». Історія кохання політв’язня Зеновія Красівського і правозахисниці Олени Антонів
- «Це загальноєвропейська справа». Іноземці, які лишаються у Львові, попри можливе вторгнення Росії
- «Замість страху та паніки моя відповідальність полягає в тому, щоб бути в Україні», – американець про те, чому він не евакуюється у США
- Усе почалось з пані Наді. Як бабусі з пансіонату «створили» власний бренд шкарпеток
- «Кожен має відчути нерв театру, тоді він успішний». Василь Вовкун про прорив у Львівській опері
- У Львові хочуть зберегти віллу «Сонячну» і відкрити тут музичну галерею
- Проректор, пластун та маркетолог. Історії тих, хто вже записався у Львівську тероборону
- Куди полетіти зі Львова. Еґер – вода, вино і соляна гора
- Львів і його райони. Звідки походять назви та де з’явились перші будинки
- Перехворіють усі. Завідувачка Covid-відділення вважає, що коронавірус може перейти в сезонну хворобу
- За два тижні львів'яни зможуть записуватися на військово-медичні навчання
- Як Винниківське озеро стало «басейном»
- «А хіба інші нації теж їдять сало?» Кілька думок про розвиток української кухні
- Раджу сісти і написати свій план. Психологиня про те, як не впадати у відчай через війну
- «Майдан не може вирішити все – ми мусимо вирішувати», – Мирослав Маринович
- «Був зруйнований, наче Троя». Як на Львівщині три родини викупили занедбаний палац і відновлюють його
- Куди полетіти зі Львова. Всі столиці Литви
- У пошуках свого коріння. Як віднайти предків
- «Остап знову збере усіх на Різдво». Як львівський художник гуртував у себе сотні колядників
- Різдво для Давидка. Історія маленького героя, якому вперше в Україні імплантували стимулятор діафрагми
- Він дуже поспішав жити. In memoriam Остап Лозинський
- Три історії львівських підприємств, яким допомогла COVID-19 Бізнес-клініка
- Чи зникне взимку сніг. Розмова із кліматологом
- Як українці святкують Різдво в Кракові. Фоторепортаж
- «Змінилося би все». Чи зможуть українці святкувати Різдво 25 грудня
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- Кожна п’ята дитина відчуває страх, що на неї наїде машина. Як підвищити безпеку біля шкіл
- Їх застануть ще наші правнуки. Чому одноразові підгузки – це погано і як перейти на багаторазові
- «Я тішився, як дитина в Діснейленді, коли відкрив Львів», – власник арткафе Te Amo Lviv
- Перезмінка о 5-ій ранку. Як батьки Юрчика зі СМА борються за життя сина
- «Став серцевиною». Історія першого Гарнізонного храму України
- «Нам треба збільшити рівень очікування до змін у державі», або Чого бракує економіці сьогодні
- Гідність, інклюзивність та рівність. Яким буде America House Lviv і коли його відкриють
- Нас називають «поспішайки». Як у Львові доглядають передчасно народжених дітей
- Діти самі роблять тести. Як у різних країнах світу дбають про школярів
- «Росія зчитувала наші дані». Львівський розробник про український аналог додатку для військових
- Писала серед карпатських гір. Листи молодої письменниці до своєї сім'ї
- Водіям тут не місце, або Що передбачає новий План мобільності Львова
- Wizz Air запускає нові рейси зі Львова та готується випередити МАУ. Інтерв’ю з президентом
- «Ресторанів з локальною кухнею буде все менше». Чому у Львові закрилася відома «Ґвара»
- Куди полетіти зі Львова: вікенд у Ґданську – місті, що стало феніксом
- Житло на заводі. Як у Львові на місці фабрик виросли «семицвіти»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До центру реабілітації диких птахів
- «Я не можу підвести маму». Історія дівчинки, яка об’єднала Львів
- Скільки цьогоріч платитимуть львів’яни за опалення. Пояснення експертів
- Не алкоголь. Якими є основні причини автотрощ на Львівщині та хто їх створює
- «Не-святий-святий». Історія мученика Омеляна Ковча
- І стіни заговорили. На Вірменській знайшли кам’яницю, в якій жив король
- Ті, які повертають до життя. Перемоги львівських лікарів
- «Навчилась заново ходити». У Львові 6 місяців боролись за життя керівниці штабу протидії Covid-19
- «Після 18:00 у нас безлюдно». Дипломат порівняв карантин у Львові та Празі
- Лікарі розповіли, чи відрізняється лікування вакцинованих та невакцинованих пацієнтів
- «Це ми допустили такий стихійний туризм» або Як перестати нищити Карпати
- Інцидент із Cat Cafe у Львові. В яких умовах тут живуть коти
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- В Україні тестують Covid-паспорти та думають, що робити зі школами
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. 99 маршрутів. Онлайн-мапа
- «Ми знаходимо їхні рештки на смітниках». Чому на Львівщині зупинились перепоховання вояків
- Потужна версія Covid-19. Чим небезпечний штам коронавірусу «Дельта»
- «Люди почали вкладатися в українське», – Kozak System у Львові
- «Як кампуси Google, Apple, Amazon». Що SoftServe будуватиме на Хуторівці у Львові
- Як не добігти до трагедії. Аналіз нещасного випадку на Львівському півмарафоні
- Споруди-залишенці. Що буде з давнім костелом та монастирем на території ЛАЗУ